Česká ekonomika si vede dobře. Nesmíme strašit krizí, nebo ji přivoláme

8. 9. 2011 – 15:44 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Česká ekonomika si vede dobře. Nesmíme strašit krizí, nebo ji přivoláme
Pokud se budeme krize bát a budeme jí strašit, definitivně podlomíme ochotu lidí utrácet a krizi skutečně přivoláme, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Podle Petra Kužela, prezidenta Hospodářské komory ČR, není Česká republika v krizi a ani jí krize nehrozí, ale naopak si vede stále velmi dobře. Uvedl to v tiskové zprávě reagující na čtvrteční informace Českého statistického úřadu (ČSÚ) o vývoji HDP v České republice za 2. čtvrtletí.

„Česká republika roste v současnosti znatelně rychleji, než je průměr Evropské unie. Jsme také výrazně méně zadluženi a dobrou kondici české ekonomiky potvrdilo i nedávné zlepšení mezinárodního ratingu,“ uvedl.

Tuzemské firmy podle Kužela dokázaly během uplynulých dvou let výrazně zvýšit produktivitu práce a v posledních měsících ekonomika vytváří také nová pracovní místa. „O efektivitě soukromého sektoru svědčí i to, že si také může dovolit zvyšovat mzdy. Jak si česká ekonomika povede ve zbytku roku a v dalším období závisí nejen na vývoji cen komodit na světových trzích, zejména ropy, i vývoji cen energií, ale také na našem reálném vnímání situace domácí ekonomiky,“ dodal.

Kužel také upozornil, že pokud se budeme krize bát a budeme jí strašit, definitivně podlomíme ochotu lidí utrácet a krizi skutečně přivoláme až k nám ze zemí, které jsou předlužené a konkurenceschopnou ekonomiku nemají.

„Problém je v míře regulace, která k nám v současnosti proudí z Bruselu. V současné Evropské unii ve skutečnosti není volný trh. Evropa je přeregulovaná, překvótovaná. Měli bychom si vzpomenout, že Evropská unie vznikla na základě čtyř svobod - volného pohybu kapitálu, zboží, služeb a osob. Asi není třeba se ptát, jak daleko je nyní současná Evropská unie od této své zakládající myšlenky,“ doplnil.

Současné Evropě podle Kužela citelně chybí zdravé konkurenční prostředí a zejména volný trh. „Bez toho nemůžeme dlouhodobě uspět v konkurenci s dravými ekonomikami z Asie a dalších regionů,“ dodal.

Útraty Čechů rostly i v druhém čtvrtletí 2011

Čeští spotřebitelé v druhém čtvrtletí roku 2011 utráceli téměř o devět procent více, než na začátku roku. Ukazuje to statistika karetní asociace VISA Europe, která odráží míru utrácení v jednotlivých evropských zemích, jak firma sdělila ve čtvrtek.

Češi podle asociace utrácejí nejvíce z národů střední Evropy. Za druhé čtvrtletí roku 2011 vzrostla jejich chuť utrácet o 8,9 procenta. Více ve čtvrtletním srovnání utrácí jen občané novějších členů Evropské unie z východu Evropy - Lotyšska (12,6 procenta) a Estonska (10,2 procenta), kteří prožívají rychlou rekonvalescenci po hospodářské krizi. Sousedé České republiky také utrácejí více, Polsko o sedm procent a Slovensko o 6,6 procenta.

Velké ekonomiky západní Evropy jsou v růstu útrat skromnější, ve Francii dosáhl 2,6 procenta a v Německu 3,4 procenta. Zajímavý je vývoj států z okraje kontinentu, jejichž rozpočty jsou ohroženy dluhovou krizí. Španělské útraty rostly nad očekávání až na 4,3 procenta, kdežto Irsko a Portugalsko zažily propad. V Řecku, které se musí vypořádávat s velkými škrty výdajů, nedošlo k žádné změně ve vývoji útrat.

„Ve druhém čtvrtletí tohoto roku míra utrácení na většině evropských trhů stabilně rostla. Naše statistiky jsou však v rozporu s nedávnými propady světových akciových trhů i vyjádřeními evropských politiků o dluhové krizi. Je těžké předpovídat, do jaké míry tyto nedávné události v budoucnu podryjí důvěru spotřebitelů,“ uvedl finanční ředitel Visa Europe Philip Symes.

-Denisa Krížová | MED

Kam dál?

- Česká ekonomika zpomaluje svůj růst, je to jen začátek

- Nečas: Do roku 2020 bude Česko na světové špičce konkurenceschopnosti

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,690 24,810
USD 22,960 23,140
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články