Česká ekonomika vystupuje z recese jen pozvolna

- Domácí autor: Redakce NašePeníze.cz

Tuzemská ekonomika jen pozvolna a mírně vystupuje z recese, nese s sebou ale řadu rizik. Uvedl to v úterý Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Stav podnikatelské důvěry v Česku koresponduje s vývojem v jiných evropských zemích, Foto:SXC

Stav podnikatelské důvěry v Česku koresponduje s vývojem v jiných evropských zemích, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

V porovnání s loňským květnem se celková důvěra v tuzemskou ekonomiku zlepšila o 0,7 bodu a důvěra podnikatelů vzrostla meziročně o 3,2 bodu vyšší. Když ale porovnáme vývoj posledních měsíců, situace nevypadá tak příznivě. Souhrnný indikátor důvěry se letos už popáté za sebou snížil, zatímco mezi podnikateli se důvěra v květnu v podstatě stagnovala.

"Ekonomika jen pozvolna a mírně vystupuje z období recese, ale nese s sebou řadu rizik. Snížilo se hodnocení vnější poptávky a také z minulosti příznivé hodnocení zahraniční poptávky. To může být jeden z mnoha limitujících faktorů, který bude v dalších šesti měsících brzdit tempa růstu průmyslu," řekl Dominik Vraňák, analytik Svazu průmyslu a dopravy, s tím, že další nejistota vyplývá ze změn chystaných vládou v daňové a důchodové oblasti.

Stav podnikatelské důvěry v Česku koresponduje s vývojem v jiných evropských zemích. "Z hlediska mezinárodního srovnání můžeme pozorovat, že indikátory ekonomického sentimentu se v meziročním srovnání stále mírně zvyšují ve všech zemích EU, nejvíce pak v Německu a Rakousku, a Česká republika nevybočuje z celoročního průměru," dodal Vraňák.

Svaz průmyslu a dopravy ČR je největším zaměstnavatelským svazem v zemi. Posláním této dobrovolné, nestátní organizace, nezávislé na vládě, politických stranách a odborech, je ovlivňovat hospodářskou a sociální politiku vlády a působit na vytváření optimálních podmínek pro podnikání. Hájí zájmy zaměstnavatelů v evropských a mezinárodních organizacích, zejména jako člen vlivného evropského svazu zaměstnavatelů BusinessEurope.

-Tomáš Králícek | MED

Tagy: recese ekonomika finance Svaz průmyslu a obchodu