Česká ekonomika zastavila svůj propad

8. 9. 2009 – 11:35 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Česká ekonomika zastavila svůj propad
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Finální údaj o hrubém domácím produktu za druhý kvartál tohoto roku ukázal v meziročním porovnání pokles o 5,5 % (první odhad byl - 4,9%), což je největší meziroční pokles v historii samostatné České republiky.


V porovnání s předchozím čtvrtletím se však HDP mírně zvýšil o 0,1%. Zdánlivý nesoulad mezi rekordním meziročním propadem a mezičtvrtletním růstem byl způsoben vysokou srovnávací základnou z loňského roku. Český statistický úřad zároveň zrevidoval údaj za první čtvrtletí, když upravil předchozí propad o 3,4% na 4,5%. Za první polovinu tohoto roku tak česká ekonomika poklesla o 5%.

- HDP: Česká ekonomika meziročně klesla již o rekordních 4,9 procenta

Nejvýraznější vliv na meziroční propad české ekonomiky měl pokles tvorby hrubého kapitálu, který ubral z HDP 6,1%. Do tvorby kapitálu se negativně promítl propad zásob o 32,2 mld. Kč, zatímco v loňském roce zásoby vzrostly o 7,4 mld. Kč. Za snížením HDP stojí také saldo zahraničního obchodu, když vývoz klesl meziročně o 16,6% a dovoz o 17%. Čistý vývoz tak přispěl k poklesu HDP o 0,7%. Stále pozitivní vliv mají výdaje na finální spotřebu, které přidaly k HDP 1,3%. Za meziročním růstem české ekonomiky stojí jak výdaje na konečnou spotřebu, tak pozitivní obrat u zahraničního obchodu. Tvorba hrubého kapitálu byla oproti předchozímu čtvrtletí stále negativní.

Očekávaný výhled

Mezičtvrtletní údaj (růst HDP o 0,1%) ukázal, že česká ekonomika prozatím zastavila svůj propad. Za zlepšením vývoje HDP stojí nepochybně vládní stimuly z okolních ekonomik, je zřejmé, že pokud si růst udrží největší evropské ekonomiky může růst také Česká republika. \"Otázkou však zůstává co bude až se vliv podpůrných opatření vytratí. Většina evropských zemí (včetně ČR) se potýká s rostoucí nezaměstnaností a je tedy možné očekávat pokles výdajů domácností. Zatímco teď vidíme v ČR pozitivní obrat u zahraničního obchodu, je pravděpodobné že v následujících měsících dojde k jeho zhoršení, a to především díky ukončení šrotovného v Německu a růstu cen komodit. Díky zrevidovaným údajům za první a druhý kvartál počítáme pro letošní rok počítáme s propadem HDP o 4,4% (z předchozích 4,2%).\" Doplnil zprávu analytik FIO, Josef Novotný.


Petr Sklenář, hlavní ekonom Atlantik FT k tomu uvedl: \"Naopak očekáváme další zpomalení spotřeby domácností, protože klíčová faktory – růst nezaměstnanosti, minimální růst mezd, horší přístup k úvěrům – působí proti. Jediným pozitivním faktorem a to jen pro Q3 zůstane pokles inflace.\"

Sklenář také dodal: \"Za první pololetí letošní roku české HDP pokleslo o 5,0%. To vzhledem k očekávanému vývoji implikuje, že celoroční propad  bude pravděpodobně výrazně nad 4% (dosud jsme čekali -3,5%), ovšem bude nutné zapracovat nová data.\"


Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články