Česká firma staví domy z krabic od mléka

24. 4. 2010 – 15:45 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Česká firma staví domy z krabic od mléka
Firma ke stavbě domů používá patentovaný český výrobek Flexibuild | zdroj: NašePeníze.cz

Zhruba pět desítek rodinných domů v Česku už postavila brněnská firma Flexibuild, ke stavbě použila desky z nápojových kartonů.

Agentuře Mediafax to v sobotu sdělila jednatelka společnosti Olga Girstlová.

Dalších deset domů z desek z nápojových kartonů je přitom ve výstavbě. “Do konce roku jich postavíme dalších 30 až 40,” sdělila jednatelka.

 

Ke stavbě domů se používá patentovaný český výrobek Flexibuild

 

Firma ke stavbě domů používá patentovaný český výrobek Flexibuild, který si vyrábí ve vlastním závodě nedaleko od Brna. Jde o slisované desky, jejichž základem jsou obaly z nápojů, tzv. tetrapaky. Ty se v závodě dotřídí, rozdrtí, vyperou a usuší a následně se při vysokých teplotách slisují do desek. Spojením dvou desek a tepelné izolace vznikne sendvič, který je základním kamenem tohoto stavebního systému. Pro výrobu desek na jeden rodinný dům je přitom zapotřebí asi čtvrt milionu vytříděných nápojových kartonů.

Podle jednatelky mají desky z nápojových kartonů mnoho výhod. Jsou pevné, mají dobré tlumící a zvukově izolační vlastnosti, proti jiným materiálům jsou také lehčí, což značně usnadňuje manipulaci s nimi. Materiál je také ekologický, hlavní složkou nápojového kartonu je totiž papír. Cenově navíc dům vychází velmi příznivě.

 

<%Anketa128%>

 

Dům za milon a čtvrt, nebo osm milonů

 

“Rodinné domy stavíme od 1,3 milionu korun včetně základové desky, v tomto případě jde o dům 3+kk. Máme už ale i klienta, který má z našeho materiálu postavenou vilu za osm milionů korun. Zde je vidět, že pro něj byly rozhodující vlastnosti materiálu a konstrukčního systému,” sdělila jednatelka.

O zákazníky nemá podle ní firma nouzi. “Pociťujeme pravidelně se zvyšující se zájem o výstavbu rodinných domů. V roce 2008 jsme jich postavili 10, v roce 2009 už 40, a letos se předpokládá výstavba 40-50 rodinných domů, na které jsou v současné době už konkrétní klienti,” vypočítala Girstlová.

 

Domy z recyklovaného materiálu

 

Nápojové kartony nejsou podle obalové společnosti Eko-Kom jediným recyklovaným materiálem, který se ve stavebnictví používá. Pro izolaci je využitelný například i recyklovaný polystyren, z něj se vyrábí například izolační desky pro izolaci plochých střech. Stejný materiál se používá i při výrobě podlahových desek proti hluku, stavebních tvarovek nebo spádových desek pro odvodnění plochých střech. K izolaci dřevostaveb se zase může použít materiál z celulózových vláken vyrobených z vytříděného papíru. Jeho výhodou je především to, že velmi dobře odvádí vlhkost.

Ve stavebnictví se dobře uplatňuje i recyklované sklo, které se jako granulát přidává do malt nebo betonů. I v tomto případě jej lze použít k tepelně-izolačním násypům používaných v konstrukcích střech. Dalším recyklovaným materiálem ve stavebnictví jsou i plasty. Z nich se vyrábí například protihlukové stěny či zatravňovací dlažby. Použití však našly i ve výrobě střešních krytin.

Firma Flexibuild vznikla v roce 2007, o rok později přišla s myšlenkou stavět domy z desek z nápojových kartonů. Ty společnost vyrábí ve vlastním závodě v Hrušovanech u Brna, v něm zaměstnává 25 pracovníků.

-(Mediafax)-

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články