Česká pojišťovna se nově o své klienty postará, i když budou viníkem nehody

23. 9. 2010 – 21:20 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Česká pojišťovna se nově o své klienty postará, i když budou viníkem nehody
Česká pojišťovna se v rámci povinného pojištění postará jak o poškozené, tak i viníky, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Česká pojišťovna (ČP) se v rámci nových podmínek povinného ručení od 27. září postará o všechny své klienty při dopravních nehodách včetně těch, kteří je zavinili. ČP o tom informovala ve čtvrtek.

Nový produkt ČP nazvaný "1. Povinné ručení Bez povinností" pokrývá i situaci, kdy vlastníku vozidla způsobí škodu klient jiné pojišťovny. ČP v takovém případě škodu zdokumentuje a vše potřebné s pojišťovnou viníka vyřídí.

"Tím se mění celkové vnímání povinného ručení z ´povinné daně´ na produkt, který obsahuje služby, jejichž kvalita a rozsah pojištěného bude zajímat. Myšlenka přímé likvidace škod bez ohledu na zavinění je budoucností povinného ručení. Inspirovali jsme se na vyspělých zahraničních trzích, kde tato služba již nějakou dobu funguje, i když zdaleka ne v takovém rozsahu služeb, jaký nyní nabízí Česká pojišťovna," prohlásil výkonný ředitel ČP Pavel Řehák.

Princip přímé likvidace škod z povinného ručení se uplatňuje v celé řadě členských zemí Evropské unie i dalších evropských státech, a to buď dohodou pojistitelů, nebo přímo zákonem. V mnoha státech, například v Belgii, Dánsku nebo Francii už mají pojistitelé zkušenosti několika desetiletí, v posledních letech se ke stejnému systému likvidace přidaly také Itálie, Portugalsko, Rusko nebo Řecko.

 

TIP:

- Nejčastěji bourají řidiči z Prahy a Ústí nad Labe

- Pojištění dopravních pokut - silničním pirátem za 1500 ročně

- Povinné ručení můžete vypovědět za určitých podmínek

 

Například v Itálii byl systém přímé likvidace škod zaveden v roce 2007 a vztahuje se na "plechové" škody, které vznikly z pojištění odpovědnosti, a dokonce i na méně závažné škody na zdraví, ke kterým došlo v souvislosti s těmito škodami. Podle tvrzení Italské asociace pojišťoven (ANIA) činil v roce 2007 podíl škodných událostí, které se likvidovaly přímou likvidací, 75,1 procenta z celkového počtu všech nehod.

"Zavedení přímé likvidace mělo pozitivní efekt na snížení délky likvidace pojistných událostí, k čemuž velkou měrou přispělo využití smluvních partnerů při opravách a jiných náhradách škody. A podobně pozitivní výsledky pro klienta očekáváme i my. Při tvorbě tohoto nového modelu jsme také vycházeli ze zkušeností ve Francii, kde existuje takzvané clearingové centrum, což je odpovědný subjekt, který dohlíží na pojistný trh a stanovuje průměrnou výši škody za daný rok, na jejímž základě probíhá vyrovnání mezi pojišťovnami. V principielně podobném systému vidíme budoucnost povinného ručení v České republice," poznamenal vrchní ředitel produktového managementu občanského pojištění ČP Petr Svoboda.

Česká pojišťovna navíc poskytne klientům kromě bezplatné pomoci při vyřízení pojistné události s pojišťovnami viníků nehod ještě další služby. Klienti s nejběžnějšími produkty povinného ručení Standard a Bonus Exclusive mohou využít bezplatný odtah vozidla až do vzdálenosti 500 kilometrů a bezplatné zapůjčení náhradního osobního vozidla na tři dny.

 

-Filip Sušanka, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,240 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články