Česká pošta čelí útoku hackerů, v ohrožení jsou balíky s vánočními dárky

9. 12. 2010 – 21:53 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Česká pošta čelí útoku hackerů, v ohrožení jsou balíky s vánočními dárky
Pracovníci pošty zkoumají i možnost, že by se mohlo jednat o útok zorganizovaný některou konkurenční přepravní firmou, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Rozsáhlý útok hackerů postihl vnitřní systém České pošty. Internetoví piráti podle čtvrtečních informací Lidových novin (LN) zaútočili na část internetových stránek firmy, jejímž prostřednictvím firmy podávají on-line hromadné objednávky.

Desítky specialistů pošty i jejích dodavatelských IT firem se v současné době horečně snaží útok, trvající od čtvrtečního rána, zastavit. Hromadná podání on-line, na které hackeři útočí, využívají stovky firem, například internetových obchodů, které poštou v současné předvánoční nákupní horečce posílají tisíce balíků denně.

Služba je nyní mimo provoz a zatím není jasné, kdy bude obnovena. Kvůli pracem na zastavení hackerského útoku jsou občas mimo provoz celé internetové stránky České pošty. Tiskový mluvčí České pošty Ivo Mravinac problémy pošty potvrdil. "Na webovou adresu aplikace podání on-line přicházejí tisíce fiktivních požadavků z dynamicky se měnících adres, které v důsledku zapříčiní nedostupnost systému. Způsobuje to potíže našim firemním zákazníkům, je to velmi nepříjemné i pro poštu, prosinec je standardně obdobím největšího růstu balíkových podání," uvedl Mravinac.

Fiktivní příkazy shazující systém pošty, je jich i šest tisíc za minutu, generují roboti nasazení právě hackery. "Protože zatím všechny okolnosti nasvědčují tomu, že by se mohlo jednat o útok hackerů, pravděpodobně podáme trestní oznámení na neznámého pachatele," dodal mluvčí pošty.

Podle informací Lidových novin pracovníci pošty zkoumají i možnost, že by se mohlo jednat o útok zorganizovaný některou konkurenční přepravní firmou. Česká pošta totiž v uplynulých měsících navýšila svůj podíl na trhu balíkové přepravy, jejích služeb například v daleko hojnější míře, než dřív, využívají internetové obchody. "Proč k tomu dochází nevíme, pokud se definitivně potvrdí, že se jedná o hackerský útok, musí jeho původ zjistit policie," dodal Mravinac.

-David Vandrovec,Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 7.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,270 24,390
USD 22,470 22,650
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články