Česká pošta vloni podle předběžných odhadů vykázala zisk 250 až 280 milionů korun

24. 1. 2011 – 11:07 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Česká pošta vloni podle předběžných odhadů vykázala zisk 250 až 280 milionů korun
Od dubna loňského roku totiž prošla revizí řada dodavatelských smluv, nová výběrová řízení tak vedla k celkovým úsporám, Foto: ČPOST | zdroj: NašePeníze.cz

Zisk před zdaněním státního podniku Česká pošta za loňský rok se bude pohybovat v intervalu 250 až 280 milionů korun. V pondělí o tom informovala mluvčí pošty Marta Selicharová.

Oproti roku 2009, kdy Česká pošta skončila se ziskem 126 milionů korun (výsledek po očištění od mimořádných vlivů), tak firma dosáhla v loňském roce podstatně lepšího výsledku hospodaření. Pošta plánovala pro rok 2010 zisk 50 milionů korun. Auditovaná finanční závěrka bude známa až v březnu.

 

TIP:  Česká pošta od ledna zdražila, nejvíc SIPO i zasílání cenných balíků

 

"Výrazného překročení plánovaného zisku jsme dosáhli jednak zvýšením obchodních aktivit, kdy jsme ve druhé polovině roku začali například významně posilovat na balíkovém trhu, jednak se nám podařilo podstatně snížit náklady ve všech oblastech, které nesouvisejí s rozvojovými aktivitami podniku," uvedla generální ředitelka České pošty Marcela Hrdá.

Od dubna loňského roku totiž prošla revizí řada dodavatelských smluv, nová výběrová řízení tak vedla k celkovým úsporám ve výši desítek milionů korun.

„Na první pohled bylo zjevné, že podmínky mnoha smluv už neodpovídají současným cenám na trhu. Výběrová řízení jsme tedy vypisovali pouze v případech, kdy bylo jisté, že pro podnik získáme ceny výhodnější. Výsledky nových výběrových řízení naše úvahy potvrdily a ovlivnily tak nejenom hospodaření v tomto roce, ale pozitivně se samozřejmě projeví i v následujícím období," dodala Hrdá.

Revizí prošla koncepce nové podoby poštovních poboček. Výsledkem je zhruba 40procentní úspora nákladů při podstatně vyšší užitné hodnotě zařízení poboček, ve kterých pošta přestala "šít vnitřní zařízení na míru", ale zvolila cestu stavebnicových prvků, které jsou praktičtější – a levnější. Dokladem jsou nové pobočky Vyškov a Dolní Břežany. V roce 2011 jich přibude dalších 50.

Na poštovních Czech Pointech proběhlo vloni 1 706 862 transakcí. K 843 pobočkám s těmito službami přibylo v roce 2010 dalších 119. V současnosti je možné získat ověřené výstupy z informačních systémů veřejné správy nebo si nechat ověřit podpis či další důležité dokumenty na 962 pobočkách české pošty.

Česká pošta zajišťuje pro Český statistický úřad tzv. terénní práce pro letošní Sčítání lidu, bytů a domů. Součástí těchto prací je mimo jiné tisk formulářů a jejich osobní předání všem obyvatelům, sběr vyplněných formulářů, vše související s logistikou tiskopisů po celé České republice, a také pomoc lidem, kteří budou s vyplněním formulářů potřebovat poradit. Pošta zajišťuje i provoz call centra, na které budou moci všichni v době sčítání volat zdarma se svými dotazy a nejasnostmi. V roce 2010 úspěšně proběhlo zkušební sčítání ve vybraných lokalitách.

-Dana Rybákov | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 29.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,250 24,370
USD 22,050 22,230
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články