Česká pošta zkouší novinku. Chce doručovat balíky večer

- Firmy autor: Redakce NašePeníze.cz

Česká pošta zahájila od července pilotní projekt odpoledního doručování balíků. Projekt probíhá ve všech krajských městech do konce září, jeho cílem je zvýšit úspěšnost při doručování zásilek.

U doručování firemní klientele se úspěšnost doručení pohybuje kolem 95%, u fyzických osob zdaleka tak úspěšná není, Foto: Česká pošta

U doručování firemní klientele se úspěšnost doručení pohybuje kolem 95%, u fyzických osob zdaleka tak úspěšná není, Foto: Česká pošta , zdroj: NašePeníze.cz

Doplňková služba, kterou chce Česká pošta nabízet prozatím ve větších městech od 1. října tohoto roku má jednoduchá pravidla – jakmile obdrží doručovací pošta zásilku, zavolá zákazníkovi, ve kterou podvečerní hodinu zásilku přiveze. Podmínkou ovšem je, aby získala na adresáta telefonický kontakt. K tomu bude sloužit především upravený podací lístek, kde odesilatel aktuální kontakt na adresáta uvede.

„Od večerního doručování očekáváme především zlepšení služeb pro běžné zákazníky. Pokud jde o doručování firemní klientele, úspěšnost doručení se pohybuje kolem 95%, u fyzických osob zdaleka tak úspěšní nejsme. Nižší procento doručení balíkových zásilek obyvatelstvu nám pravidelně vytýká Český telekomunikační úřad a hlavně nespokojení jsou především samotní zákazníci,“ uvádí generální ředitelka Pošty, Marcela Hrdá.

Jestliže pilotní test vyjde, Česká pošta se tak konečně vypořádá s tlakem konkurence, která podobným způsobem doručuje již několik let. Tuto bezplatnou doplňkovou službu plánuje od dubna příštího roku rozšířit do dalších poboček v menších městech.

Čertovo kopyto je ukryté v poštovní normě

 

Podle Základních kvalitativních požadavků, které vydává Český telekomunikační úřad (ČTÚ), může Česká pošta v současné době doručovat zásilky pouze od ranních osmi do odpoledních čtyř hodin. Pokud bude ČTÚ s úpravou normy souhlasit, od 1. října bude pošta nabízet zákazníkům – fyzickým osobám – možnost doručení balíku až do večerní sedmé hodiny.

„Právě časový limit odpolední 16. hodiny, který máme stanovený v normě od ČTÚ je pro nás opravdovým problémem,“ říká Petr Zatloukal, vrchní ředitel provozu a logistiky České pošty a doplňuje: “Jsem rád, že nám náš regulátor vyšel vstříc a testování povolil. Přes den doručíte do jakékoli firmy zásilky bez potíží. Zkuste ale zastihnout doma v pracovní době soukromou osobu“.

 

První dny pilotního provozu mají překvapivé výsledky

 

Zatímco dnes dokáže doručit Pošta soukromým osobám na první pokus pouze 55% balíkových zásilek, úspěšnost doručení v testovacím provozu strmě vystoupala téměř na 90 %. Ohlasy veřejnosti jsou proto velmi pozitivní. Podle dodací pošty v Ostravě – Porubě lidé novou službu vítají. Na telefonním záznamu tak lze najít věty typu: „To je bezvadné, hlavně, že nebudu muset na poštu!“

 

Úspora nákladů

 

Česká pošta může také ušetřit náklady, protože při úspěšném doručení není nutné zásilky ukládat na pobočce, není nutné opakovat pokus o doručení a sníží se i administrativa.

 

Kam dál?

- Pošta prý zdržuje, nutí lidem pojistky a karty

- Česká pošta nebude posílat jen dopisy, chce hlídat i vězně

- Prodejny Žabka začnou konkurovat České poště, nabídnou placení složenek