Česká republika přilákala celkem 193 miliard korun zahraničních investic

21. 9. 2009 – 1:21 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Česká republika přilákala celkem 193 miliard korun zahraničních investic
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Česká republika vloni přilákala v přepočtu celkem 193 miliard korun zahraničních investic a co do objemu investic tak vloni byla 32 nejúspěšnější zemí světa. Naopak české firmy v zahraniční investovaly v přepočtu 34 miliard korun, což Česko řadí v pořadí nejaktivnějších investorů na 46. příčku. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).


„Česká republika dlouhodobě patří k investorsky nejoblíbenějším zemím světa. Díky vynikajícími obchodnímu prostředí platí, že k nám paradoxně míří možná víc investic, než by se vzhledem k velikosti naší ekonomiky dalo očekávat,“ zdůrazňuje Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest, která má lákání zahraničních investorů do České republiky na starosti.

- Investice do politické strany se může vyplatit
- Luxusní hotely útočí na Prahu i v době krize, je to investice
- Firmy: investiční klima v Evropě se stále zhoršuje

Zpráva UNCTADu ovšem do roku 2009 předpovídá výrazné zpomalení globálních přímých zahraničních investic. Podle OSN přímé investice spadnou z 1,7 trilionu dolarů v roce 2008 na 1,2 trilionu v roce 2009. Rok 2010 má přinést mírné oživení na 1,4 trilionu dolarů. Ekonomické potíže naplno odezní až v roce 2011, kdy by globální přímé zahraniční investice mohly opět dosáhnout rekordních výšin 1,8 trilionu dolarů.

Už vloni ovšem ve srovnání s rokem 2007 bezmála o desetinu poklesl příliv nových investic do devíti nových členských zemí Evropské unie, které zatím nejsou členy eurozóny. Česká republika spolu se Slovenskem, Maďarskem a Rumunskem přesto dokázaly přilákat víc investorů než předloni. Největší pád z těchto zemí pocítilo Polsko spolu s Bulharskem.

Zpomalení ekonomiky spolu s poklesem přímých zahraničních investic se postupně přesouvalo z rozvinutých zemí do těch ekonomicky slabších. Rozvíjející a transitivní ekonomiky tak rekordně navýšily svůj podíl na 43 procent na celkovém přílivu přímých zahraničních investic. UNCTAD ovšem varuje, že to může být jen dočasný vývoj, než i tyto země naplno dostihne zpomalení ekonomiky. Mezi pěticí zemí, které přilákaly nejvíc nových zahraničních investic se tak objevilo i Rusko a Čína.

V investicích do zahraničí zůstaly na prvním místě Spojené státy následované Francií a Německem. Rekordní navýšení exportu investic posunulo na čtvrté místo Japonsko. Významně ovšem narostl objem přímých investic do zahraniční z rozvíjejících se ekonomik. Do dvaceti nejaktivnějších zemí tak pronikl Hongkong, Rusko a Čína. Velmi aktivní jsou podle UNCTADu zvlášť společnosti z latinské Ameriky a východní Asie – především Číny.

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,130 25,210
USD 23,100 23,200
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články