Česká republika si půjčuje každou sedmou korunu, kterou utratí

20. 10. 2010 – 18:12 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Česká republika si půjčuje každou sedmou korunu, kterou utratí
Česká republika si podle Singera aktuálně vede poměrně dobře, Foto:ŠNB | zdroj: NašePeníze.cz

Oživení světové ekonomiky bude nadále brzděno různými riziky, celkově jsou však nižší než před rokem. V rámci středeční pracovní snídaně Slovensko-české obchodní komory v Praze to uvedl guvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer.

„Krátkodobým rizikem je stále oživení ve tvaru ´W´, tedy riziko druhého poklesu. V poslední době stále častěji vyvstává otázka měnových válek a protekcionismu,“ varoval guvernér.

Jako třetí a možná největší krátkodobé riziko Singer zmínil vysoké deficity veřejných financí a rychlý vzestup zadlužení vlád. „Vyjádření deficitu formou poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) bývá někdy problematické. Podle mě je výstižnější, když řekneme, že Česká republika si aktuálně půjčuje každou sedmou korunu, kterou utratí. Pokud se podíváme třeba na Řecko a Irsko, ty si půjčují každou třetí korunu. A velkou část z toho navíc na splácení úroků,“ upozornil guvernér.

Mezi dlouhodobá rizika pro globální ekonomiku podle něj patří nízký hospodářský růst (tzv. nový normál) a nerovnoměrný vývoj světových ekonomik. Jde především o oživení v Asii v kontrastu se „ztracenou dekádou“ v USA. „Setkal jsem se i s názorem, že globální krize vlastně neexistuje. Je to především krize USA a Evropy,“ doplnil Singer.

Aktuální problémy eurozóny podle něj nestojí tak, že by se vedla pomyslná linie mezi Severem a Jihem. „Ten lom se vede jinde. Země se dělí na ty, co kapitál vyvážejí, a ty, co ho importují,“ míní guvernér. Co se týče případného zániku společné evropské měny, Singer se přiklání k názoru prezidenta ČR Václava Klause. „Rozpad eurozóny by měl pro politické elity takové důsledky a náklady, že si ho prostě nemůžou dovolit.“

Česká republika si podle Singera aktuálně vede poměrně dobře. „Průmysl již vykazuje solidní ekonomický růst, oživení v průmyslu potvrzují i nové zakázky. Využití výrobních kapacit však nedosahuje předkrizové úrovně. Ovšem vliv nedostatečné poptávky jako bariéry růstu se začal postupně snižovat,“ připomněl guvernér s tím, že postupně se začínají objevovat i meziroční přírůstky maloobchodních tržeb a indikátory důvěry naznačují možnost zlepšení, snad pouze s výjimkou stavebnictví.

Čisté exporty ČR byly v loňském roce nejlepší v historii, v poslední době se však růst kumulativního salda obchodní bilance zpomaluje. „Je to způsobeno zvýšením dovozů. Podle mě se do značné míry projevuje skutečnost, že se začaly dovážet fotovoltaické výrobky především čínské provenience,“ upozornil Singer.

Silná koruna podle něj nepředstavuje žádnou hrozbu. „Kurz se vrací někam na dlouhodobý trend. Značné výkyvy v době krize byly pochopitelné,“ uvedl. Úrokové sazby podle jeho názoru zůstanou delší dobu nízké, s jejich zvýšením se dá počítat až v příštím roce. „Ale tenhle pohled se může podle aktuální situace změnit,“ dodal Singer.

-Tomáš Cížek,Mediafax

Kam dál?

- Vyléčí vláda současnými kroky veřejné finance? Půlka lidí věří, že ano

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,160 25,280
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články