Česká vláda opět odmítá bankovní daň

18. 8. 2010 – 16:58 | Banky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Česká vláda opět odmítá bankovní daň
Zavedení nové bankovní daně navrhla Evropská komise a peníze by plynuly by do speciálních fondů, které by měly sloužit jako pojistka, kdyby se některé z finančních ústavů dostaly do potíží, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Nečasův kabinet odmítá bankovní daň, kterou na posledním summitu Evropské rady prezentoval expremiér Jan Fischer.

Premiér Petr Nečas (ODS) o tom informoval na středeční tiskové konferenci po jednání vlády.

"Tento náš názor je i v souladu se stanoviskem České národní banky," řekl premiér. Vláda na tom názoru trvá, obává se, že tento typ daně by snížil celkový objem úvěrů, které jdou do hospodářství, zatíží klienty vyššími poplatky a vystaví banky morálnímu hazardu.

Na zavedení této daně se shodli šéfové evropské sedmadvacítky na červnovém summitu. Proti byla pouze Česká republika, kterou na setkání zastupoval tehdejší premiér Jan Fischer.

Zavedení nové bankovní daně navrhla Evropská komise. Peníze z daně by se spravovaly odděleně od státních rozpočtů a plynuly by do speciálních národních fondů, které by měly sloužit jako pojistka pro případ, že některé z finančních ústavů by se dostaly do potíží. Unie chce tímto způsobem zabránit situaci, kdy evropské vlády zachraňovaly některé banky z peněz daňových poplatníků.

Politici se ovšem liší v pohledu na to, jakým způsobem by se měly finance využívat. Některé země by peníze z této daně nejraději využily na snížení rozpočtového deficitu. Jiné by dávaly přednost vytvoření fondu, kde by se peníze soustřeďovaly a použily se jen v případě nutnosti na záchranu bank.

-Jiří Táborský, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,210 25,330
USD 23,540 23,720
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články