České banky jsou podle ČNB dostatečně stabilní - jak se banky testovaly?

29. 11. 2010 – 10:31 | Banky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

České banky jsou podle ČNB dostatečně stabilní - jak se banky testovaly?
Centrální banka testovala český bankovní sektor podle několika scénářů, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zátěžové testy českých bank prokázaly pokračující dostatečnou stabilitu bankovního sektoru vůči případným negativním šokům. Informovala o tom v pondělí Česká národní banka (ČNB).

Kapitálová vybavenost celého odvětví by podle testů ČNB zůstala nad osmiprocentním regulatorním minimem i pro extrémní a vysoce nepravděpodobný zátěžový scénář, který kombinuje nepříznivý vývoj domácí i zahraniční ekonomiky a obnovenou nejistotu na finančních trzích vyvolanou problémy s financováním vládních dluhů.

Centrální banka testovala český bankovní sektor podle několika scénářů. Ten základní odpovídá oficiální listopadové makroekonomické prognóze ČNB. Scénář předpokládá pozvolný růst ekonomiky, který je oproti předchozí srpnové prognóze mírně oslaben z důvodu úsporných vládních opatření. Inflace v horizontu dvou let setrvává blízko dvouprocentního inflačního cíle, měnový kurz mírně posiluje a krátkodobé úrokové sazby jsou v následujícím období stabilní a pozvolna rostou od prvního čtvrtletí roku 2012.

Zátěžový scénář s názvem „Fiskální krize“ je založen na výrazně nepříznivém a vysoce nepravděpodobném vývoji ekonomické aktivity v ČR, který je způsoben poklesem zahraničí poptávky z důvodu obnovené nejistoty ohledně financování vládních dluhů zemí eurozóny. Scénář, který vystavuje bankovní sektor extrémní zátěži, předpokládá, že obavy ohledně udržitelnosti veřejných financí by se zároveň přenesly do ČR, což by znamenalo pokles měnového kurzu a problémy vlády prodat za přijatelných podmínek na primárním trhu nové dluhopisy. Nervozita by se projevovala i na sekundárním trhu, kde by došlo k razantnímu nárůstu dlouhodobých výnosů a poklesu hodnoty vládních dluhopisů ČR. Vyvolané inflační tlaky by v takovém případě způsobily reakci měnové politiky a následné zvýšení krátkodobých úrokových sazeb. Navržený scénář lze podle národní banky považovat za velmi zátěžový a výrazně nepravděpodobný.

Podle ČNB se nicméně v případě extrémně nepříznivého zátěžového scénáře „Fiskální krize“ několik bank dostává do situace nedostatečné kapitálové přiměřenosti. Za účelem dorovnání kapitálové přiměřenosti všech bank se sídlem v ČR do regulatorního minima osm procent by banky ke konci testovaného období musely navýšit regulatorní kapitál o téměř 10,5 miliardy korun, tedy o cca 0,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Z hlediska velikosti sektoru se ale podle ČNB nejedná o natolik významnou hodnotu, která by mohla ohrozit stabilitu bankovního sektoru.

-David Vandrovec,Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články