České domácnosti koncem roku 2008 nejvíce utráceli za potraviny

2. 4. 2009 – 12:06 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

České domácnosti koncem roku 2008 nejvíce utráceli za potraviny
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

České domácnosti na konci loňského roku nejvíce utrácely za potraviny a nealko nápoje, které tvořily 20,2 procenta jejich výdajů. Druhou nejnákladnější položkou bylo bydlení a energie s ním související s podílem 19,8 procenta. Obě kategorie si prohodily pořadí ze třetího čtvrtletí. Vyplývá to ze statistik Českého statistického úřadu nazvané Vydání a spotřeba domácností statistiky rodinných účtů.
- Z Evropanů se stávají odborníci na cenu
- Lidé začali utrácet více za potraviny, prodej aut klesá
- Ženy utrácejí více, ale mají lepší přehled o svých penězích. Muži více užívají kreditky

Globální finanční krize se tak spotřebních vydání tuzemských domácností na konci loňského roku podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška netýkala. \"Domácnosti ovšem odkládaly své investice do bydlení, což se projevilo značným meziročním poklesem výdajů, které se neklasifikují jako spotřební,\" upozornil.

Třetí největší vliv ve vydáních domácností získaly s podílem 10,7 procenta náklady na rekreaci a kulturu. Další zlevňování pohonných hmot vedlo k poklesu nákladů na dopravu a podíl této položky se snížil na méně než desetinu.

Čisté peněžní příjmy činily u domácností v průměru 12.063 korun a čistá peněžní vydání v průměru 10.940 korun na osobu a měsíc. Vklady domácností průměrně převyšovaly vybrané úspory o 889 korun. Stejně jako v minulých obdobích nejvíce spořily domácnosti zaměstnanců bez dětí. U všech skupin domácností pokračoval trend poklesu objemu přijatých půjček.

V letošním prvním čtvrtletí se ve výdajích domácností podle Sobíška projeví zhoršená ekonomická situace a s tím spojená rostoucí nezaměstnanost a obavy občanů ze ztráty zaměstnání. \"Očekávám zpomalení výdajů na rekreaci, dopravu a stravování. Investice do bydlení zůstanou nadále v útlumu,\" podotkl.


Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,130 25,210
USD 23,100 23,200
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články