České ekonomice se daří, rostla o 2,5 procenta

13. 5. 2011 – 11:12 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

České ekonomice se daří, rostla o 2,5 procenta
Várazně rychleji než se očekávalo však rostla Německá ekonomika, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Česká ekonomika se zmáhá a vzrostla v 1. čtvrtletí meziročně o 2,5 procenta a ve srovnání s posledním loňským čtvrtletím o 0,6 procenta, v pátečním předběžném odhadu o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Česká ekonomika tak kopíruje ekonomiku Evropské unie. Hrubý domácí produkt (HDP) Evropské unie (EU) i eurozóny vzrostl v prvním čtvrtletí 2011 meziročně taktéž o 2,5 procenta.V mezičtvrtletním srovnání vzrostla ekonomika EU i eurozóny o 0,8 procenta.

Výrazně rychleji než se očekávalo však rostla Německá ekonomika. Růst posunul německou ekonomiku na úrovně před začátkem finanční krize v roce 2008. V meziročním srovnání rostlo německé hospodářství o 5,2 procenta.

Rychleji než česká ekonomika rostla i Slovenská. Tamní hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl v prvním čtvrtletí tohoto roku ve stálých cenách meziročně o 3,5 procenta

Daří se tuzemskému vývozu i průmyslu

Klíčovou roli v pokračujícím oživení ekonomiky měl i nadále zpracovatelský průmysl růstem vytvořené hrubé přidané hodnoty meziročně o více než deset procent. Úrovně loňského 1. čtvrtletí naopak nedosáhla v důsledku rozpočtových opatření některá odvětví netržních služeb. Meziroční pokles tvorby hrubé přidané hodnoty v reálném vyjádření postihl také odvětví stavebnictví a zemědělství.

Vývoj výdajových složek byl v meziročním vyjádření značně diferencovaný. Pozitivně působil zejména předstih růstu vývozu před dovozem a částečně i růst tvorby fixního kapitálu. Výdaje institucí vládního sektoru na konečnou spotřebu byly naopak nižší než v prvním loňském čtvrtletí.

Bez odstranění vlivu rozdílného počtu pracovních dní vzrostl v 1. čtvrtletí HDP meziročně o 2,8 procenta.

Celková zaměstnanost v pojetí národních účtů a po očištění o vliv sezonnosti se v meziročním srovnání zvýšila o 0,8 procenta, tj. téměř o 40 tisíc osob. Zásluhu na tom má především zpracovatelský průmysl, kde růst počtu zaměstnaných osob přesáhl jedno procento. V porovnání s posledním loňským čtvrtletím se však celková zaměstnanost nezměnila.

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,160 25,280
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články