České firmy mají rezervy ve využívání bankovních produktů a služeb

25. 6. 2009 – 18:32 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

České firmy mají rezervy ve využívání bankovních produktů a služeb
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

I v době finanční krize zůstávají klienti z řad malých a středních podniků v České republice ve vztahu k využívání bankovních produktů a služeb konzervativní, nenároční a málo informovaní.


Výsledkem je, že až dvě třetiny z nich nenakládají se svými finančními prostředky efektivně a plně nevyužívají nabídek bank k optimalizaci svých firemních financí. Ke své škodě, protože právě zefektivněním finančních toků mohou firmy výrazně ušetřit a zmírnit dopady krize, kterým mnohé z nich čelí. Firmy často přicházejí o nemalé prostředky na poplatcích a neefektivních transakcích piznávají samy banky.

- AXA v česku hodlá založit banku
- firmy: Ztrátu z roku 2008 si můžete odečíst. Nejpozději v roce 2013
- Česká spořitelna nabídne firmám zvýhodněné úvěry v hodnotě miliardy korun
- Daně: Středně velká firma v Česku stráví placením daní 930 hodin

Polovina firem ze segmentu SME (Small and Medium Enterprises, tj. malé a střední podniky) již pocítila dopad hospodářské krize (dle aktuálních statistik ČSÚ). Podle výsledků výzkumu agentury Ipsos Tambor a klientských průzkumů CitiBusiness Monitor se s poklesem zakázek a objednávek potýká  41 % firem z tohoto segmentu. Tomu firmy přizpůsobily své chování.

Dvě třetiny z nich začaly přísněji kontrolovat náklady, polovina zvýšila prodejní aktivity a 42 % omezilo nábor zaměstnanců nebo v horším případě přistoupila k propouštění.

Podle zjištění CitiBusiness Monitoru mají české malé a střední  firmy značné rezervy ve volbě vhodné struktury bankovních služeb a produktů, která by odpovídala skutečným potřebám firmy a ušetřila by ji placení zbytečných bankovních poplatků. Firmy také často neumějí správně využívat provozní i investiční financování.

„Jejich výše a načasování by vždy měly respektovat skutečnou potřebu firmy, což v důsledku znamená ušetření na nadbytečných úrocích či rezervačních poplatcích. Firmy by měly také více omezovat kurzová rizika a to pomocí nástrojů pro zajištění kurzů a výhodnou směnou finančních prostředků,“ vysvětluje Marek Potoma a dodává: „Citibank se aktivně věnuje obchodním aktivitám napříč segmenty, přičemž SME je pro nás velmi významná část trhu.

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,730 24,830
USD 23,390 23,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články