České firmy získaly kontrakty na kosmický výzkum za více než 70 milionů korun

15. 8. 2011 – 15:30 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

České firmy získaly kontrakty na kosmický výzkum za více než 70 milionů korun
V příštím roce čeká Českou republiku klíčové jednání o výši příspěvků do ESA na další čtyři roky, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Česká vesmírná aliance (ČVA) získala v tendru na výzkumně-vývojové projekty Evropské vesmírné agentury (ESA) osm zakázek v hodnotě tří milionů eur, tedy více než 70 milionů korun.

Projekty v tendru ESA zahrnují vývoj technologií na efektivnější zpracování dat z dálkového průzkumu Země, testování pasivních komponentů a technologie raketových palivových nádrží i vývoj mechanických částí pro satelity. Kontrakty v rámci ČVA získaly společnosti ANF Data, CSRC, EGGO Space, Frentech, Iguassu Software Systems, Synpo a Explosia.

"Český vesmírný průmysl je, jak nyní prokazujeme v ESA, technologicky na vysoké úrovni. Co mu ale zatím chybí, to je v ostatních členských státech běžná široká mezinárodní síť partnerů, se kterými je třeba vstupovat do konsorcií," uvedl prezident ČVA Petr Bareš. Ocenil proto podporu, které konsorciu poskytují semináře ministerstva dopravy nebo České technologické dny CzechInvestu v zahraničí.

"V oblasti leteckého a kosmického průmyslu patří naše země mezi průkopníky inovačních řešení a CzechInvest usiluje o to, aby se české vývojové kapacity zapojily do výzkumných projektů zadávaných leteckými výrobci," řekl generální ředitel agentury pro podporu podnikání a investic Miroslav Křížek

Členským státem ESA je Česká republika od roku 2008. Do jejího rozpočtu ročně přispívá zhruba sedmi miliony eur. Většina příspěvků se má vracet zpět do Česka ve formě průmyslových zakázek, které ale firmy musí získat v mezinárodních tendrech.

V příštím roce čeká Českou republiku klíčové jednání o výši příspěvků do ESA na další čtyři roky. Podle mezinárodních studií mají investice do ESA jeden z nejvyšších multiplikátorů návratnosti, včetně dopadu na ocenění technologické vyspělosti státu.

-Jan Kálal | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,880 25,000
USD 23,130 23,310
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články