České penzijní fondy mají nejhorší výnosy ve střední Evropě

16. 4. 2011 – 8:02 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

České penzijní fondy mají nejhorší výnosy ve střední Evropě
Neuspokojivé výsledky českých penzijních fondů vyplývají podle autorů studie především kvůli regulaci, která fondy nutí chovat se konzervativně, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

České penzijní fondy mají nejhorší finanční výkonnost ve střední Evropě. Upozorňuje na to analýza ekonomů Ondřeje Schneidera a Jana Hlaváče z výzkumného centra IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR, informuje v sobotním vydání deník Právo.

Autoři porovnávali výkonnost penzijních fondů v posledním desetiletí v ČR, Bulharsku, Chorvatsku, Maďarsku, Polsku a na Slovensku. Podle výsledků studie reálné zhodnocení úspor (tzn. při zohlednění inflace) v českých penzijních fondech za posledních patnáct let nikdy nepřesáhlo čtyři procenta, ve většině let se pohybovalo kolem nuly a v letech 1998, 2001 a 2008 bylo dokonce záporné, popisuje Právo.

V penzijních fondech si na penzi si samo spoří již 4,6 milionu obyvatel ČR.

<%Anketa6%>

Neuspokojivé výsledky českých penzijních fondů vyplývají podle autorů studie především ze dvou faktorů. „Prvním problémem je forma regulace fondů − jejich povinnost vykazovat každoroční kladné nominální výnosy, což je vede k mimořádně konzervativní investiční strategii a investicím buď do krátkodobých instrumentů s malými výnosy, nebo do dluhopisů, které dohromady tvořily 92 procent veškerých investovaných prostředků,“ cituje Právo z analýzy. Tak vysoký podíl investic do dluhopisů nemá žádná jiná země OECD.

Jak by měl vypadat systém penzí za dva roky?

 

Důchodová kalkulačka: Jaká bude skutečná výše vašeho důchodu?

 

Druhým kamenem úrazu je podle autorů „nedostatečná právní forma penzijních fondů, která jim umožňuje zvyšovat náklady pomocí netransparentní regulace poplatků a odměn, jež fondy účtují klientům“, píše Právo.

Podrobně jsme se věnovali výnosům tuzemských penzijních fondů v článku "Jak vám zhodnotily penzijní fondy úspory? Žádná sláva!"

Chcete vědět kolik vám vydělá spoření do penzijního fondu?

Spočítejte si to na kalkulačce - Penzijního připojištění a jako předpokládané zhodnocení vyplňte 2 procenta - což je podle předběžných výsledků maximální průměrný výnos za loňský rok.

Miloš Zeman: Životní úroveň penzistů není třeba zvyšovat

 

-Zdenek Michora | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články