České zemědělství vloni vydělalo více než šest miliard korun

1. 3. 2011 – 11:18 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

České zemědělství vloni vydělalo více než šest miliard korun
Předběžná čísla ukazují růst rostlinné výroby za rok 2010, hlavně díky zvýšení cen obilovin a řepky, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zisk českého zemědělců vloni meziročně vzrost o 3,6 miliardy na 6,2 miliardy korun. Nárůst zaznamenala především rostlinná výroba, hlavně kvůli zvýšeným cenám obilí, naopak živočišná výroba zaznamenala pokles, oznámil ministr zemědělství Milan Fuksa (ODS) na úterní tiskové konferenci.

Čísla opírá ministerstvo zemědělství o předběžné údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ). "Předběžná čísla ukazují růst rostlinné výroby za rok 2010, hlavně díky zvýšení cen obilovin a řepky," uvedl ministr. Oživení se dočkalo podle Fuksy i mlékárenství.

Nejvýznamnějším způsobem se na rostlinné výrobě, která vloni činila 53,5 miliardy korun, podílely obiloviny (40 procent). Živočišnou výrobu táhla hlavně produkce mléka (45 procent). Pokles u živočišné výroby zaznamenala hlavně produkce vepřového masa. Přesto se chov jatečních prasat podílel vloni na živočišné výrobě více než pětinou.

Zemědělství se dařilo i přesto, že dotace na výrobu vloni meziročně klesly o čtyři miliardy korun. Důvodem byly rychleji vyplacené dotace kvůli krizi v roce 2009 a nižší dorovnání plateb na podporu produkce z národních zdrojů (takzvané TOP-UP). Naopak o tři miliardy korun vzrostly zemědělcům v roce 2010 dotace na investice.

-Tomáš Paták | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,840
USD 23,150 23,330
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články