Česko je v arbitrážích třetím nejčastěji žalovaným státem na světě

24. 2. 2011 – 21:21 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Česko je v arbitrážích třetím nejčastěji žalovaným státem na světě
V tuto chvíli probíhají mezinárodní arbitráže s ČR celkem o zhruba osm miliard korun., Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Česká republika je v mezinárodních arbitrážích v pořadí třetím nejčastěji žalovaným státem na světě. Dosud český stát prohrál v mezinárodních arbitrážích více než dvacet miliard korun.

Další dvě miliardy zaplatil za služby právníkům v mezinárodních arbitrážích. Dosud nejvíce prohrála ČR v arbitráži se CME v souvislosti se sporem o TV Nova (deset miliard). Nejčerstvější spory s WIC, který nyní leží na stole, by tedy mohly být dosud největší mezinárodní arbitráží s českým státem. V tuto chvíli probíhají mezinárodní arbitráže s ČR celkem o zhruba osm miliard korun. Vedle toho státu aktuálně hrozí i další žaloby od investorů do solárních elektráren.

 

Soukromá firma chce pomocí arbitráže od ČR 12 miliard korun

 

Investiční společnost The Washington Investment Company (WIC) hrozí České republice další arbitráží, pravděpodobně se po státu bude domáhat dvou miliard korun. Firma o tom informovala ve čtvrtek s tím, že v současné době již vede s ČR další spor o celkem 12 miliard korun.

Nejnovější arbitráž by se měla týkat postupu Finančního úřadu pro Prahu 4, který podle WIC dlouhodobě opakovaně protiprávně zadržuje finanční prostředky firmám skupiny WIC group a její nové dceřiné skupiny Sei group. Podle firmy tak postupuje v rozporu s evropským právem a ustálenou judikaturou Evropského soudního dvora a znemožňuje WIC pokračovat v jejích dalších investičních projektech v České republice.

„Naši experti v tuto chvíli vyčíslují přesnou výši odškodného, kterého se budeme domáhat po České republice v druhé mezinárodní arbitráži. Předběžný odhad podle expertního posudku, který vypracoval nezávislý znalec ustanovený českým soudem, je téměř dvě miliardy korun,“ sdělil Miroslav Slaný, tiskový mluvčí WIC.

Firma oznámila ministerstvu financí, že má s Českou republikou spor, již na počátku letošního roku, společně s první kauzou, ve které se WIC proti českému státu již domáhá dvanácti miliard korun.

„Mezinárodní arbitráž je už posledním krokem, ke kterému jsme po mnoha neúspěšných pokusech o smírné řešení museli přistoupit. Investor je rozčarován. Přišel do ČR investovat a po složitém potýkání se s opakovaným protiprávním jednáním českého státu je výsledkem nejen znehodnocení jeho investic, ušlý zisk, systematické znemožňování dokončení jeho započatých investičních projektů, ale navíc ještě poškozování jeho dobrého jména. Za to všechno nyní požaduje náhradu z titulu odpovědnosti za škodu způsobenou protiprávním jednáním státu,“ komentoval Jan Dvořáček, ředitel pro strategii a rozvoj společnosti Sei group.

WIC je americká mezinárodní investiční společnost, která spravuje švýcarský privátní kapitál. Působí v USA, ve střední a východní Evropě a na Dálném východě. V ČR připravovala například projekt průmyslové a logistické zóny u Kolína nebo rozsáhlý investiční portál, který má za cíl přivádět investory z USA a Číny do ČR a EU a následně jim poskytovat komplexní servis spojený s jejich působením na českém a evropském trhu. Dalším projektem WIC v ČR je vývoj unikátní suché technologie výstavby rodinných domků v extrémních podmínkách.

První spor vznikl již v roce 2007 v souvislosti s postupem státního podniku Lesy ČR, který po změně svého vedení ukončil nasmlouvané zakázky na dodávky informačních technologií a služeb s firmami Aventic International a A-Services&Networks, které v té době patřily WIC.

-David Vandrovec | MED

K tématu:

- Kalousek podá trestní oznámení na vládu z roku 2000 kvůli smlouvě s ČSOB

- Vlastníci solárních elektráren vyhrožují státu arbitrážemi za 260 miliard korun

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,490 24,610
USD 23,930 24,110
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články