Česko může do roku 2019 bezplatně poskytovat elektrárnám povolenky

29. 3. 2011 – 14:58 | Evropská unie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Česko může do roku 2019 bezplatně poskytovat elektrárnám povolenky
Každý z deseti členských států, které chtějí povolenky elektrárnám přidělovat bezplatně, musí předložit komisi žádost do 30. září 2011, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Do roku 2019 bude moci celkem deseti členských států Evropské unie (EU) včetně České republiky přidělovat elektrárnám omezené množství povolenek bezplatně.

V úterý o tom informovala Evropská komise (EK), která představila pravidla pro přidělování bezplatných povolenek v odvětví energetiky.

 

TIP: Firmy by mohly získat desítky miliard korun navíc z emisních povolenek

 

Společnosti ze zbývajících států EU budou muset kupovat v podstatě všechny své povolenky. Výjimku má právě celkem deset zemí, mezi které patří Bulharsko, Česká republika, Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko a Rumunsko.

Úterní rozhodnutí EK současně stanoví pravidla, jež by členské státy měly dodržovat, pokud k bezplatnému přidělování povolenek sáhnou, a je k němu přiloženo sdělení s dalšími pokyny ohledně toho, jak budou posuzovány obdržené žádosti.

Každý z deseti členských států, které chtějí povolenky elektrárnám přidělovat bezplatně, musí předložit komisi žádost do 30. září 2011. Evropská exekutiva musí každou žádost posoudit, přičemž do šesti měsíců může celou žádost nebo některou její část zamítnout.

"Protože by takováto žádost představovala odchylku od obecného pravidla, že počínaje rokem 2013 musí odvětví energetiky všechny své povolenky kupovat, a to buď v dražbách, nebo na sekundárním trhu, musí komise zajistit, aby tato výjimka neohrožovala celkové cíle směrnice o systému pro obchodování s emisemi a aby byla slučitelná s pravidly pro přidělování státní podpory EU nebo s pravidly vnitřního trhu EU," uvedla exekutiva ve svém prohlášení.

-Simone Radacicova | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,690 24,810
USD 22,720 22,900
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články