Česko na turismu vydělalo za tři čtvrtletí 104 miliard korun

- Domácí autor: Redakce NašePeníze.cz

V měsících leden až září 2012 se zvýšili příjmy České republiky plynoucí z cestovního ruchu na 104,6 miliardy korun, to představuje růst proti stejnému období loňského roku o 8,6 procenta, v pátek to prostřednictvím údajů České národní banky uvedla agentura CzechTourism.

Do vývoje platební bilance se pozitivně promítla také spotřebitelská důvěra v Německu, odkud za první tři čtvrtletí přijelo 3,6 milionu turist, Foto:NašePeníze.cz

Do vývoje platební bilance se pozitivně promítla také spotřebitelská důvěra v Německu, odkud za první tři čtvrtletí přijelo 3,6 milionu turist, Foto:NašePeníze.cz,zdroj: NašePeníze.cz

Na zvýšení příjmů se nejvíce podílel výrazný růst poptávky v prvním čtvrtletí roku, kdy počet zahraničních turistů vzrostl meziročně o 14,4 procenta a příjmy ze zahraničního cestovního ruchu dokonce o 16,5 procenta. Výrazný nárůst příjmů ze zahraničního cestovního ruchu však podle informací CzechTourism Česká republika zaznamenala i ve druhém čtvrtletí.

"Růst příjmů odpovídá našim očekáváním. Od počátku roku do konce třetího čtvrtletí vzrostl počet příjezdů zahraničních turistů o 8,7 procenta, příjmy za stejné období rostly stejným tempem," uvedl Rostislav Vondruška, generální ředitel agentury CzechTourism.

Za růstem příjmů stojí především rostoucí poptávka na vzdálených trzích. Od počátku roku do konce třetího čtvrtletí výrazně vzrostl především počet přenocování turistů z Ruska (+ 20 procent), USA, asijských zemí a Izraele. Výrazný nárůst zaznamenali hoteliéři rovněž u jihokorejských turistů, kteří v počtu přenocování dokonce předčili turisty z Číny, když dosáhli 182 tisíc přenocování.

Do vývoje platební bilance se pozitivně promítla také spotřebitelská důvěra v Německu, odkud za první tři čtvrtletí přijelo 3,6 milionu turistů, což bylo o 1,6 procenta více než ve stejném období předchozího roku.

Výdaje Čechů na zahraniční cestovní ruch vzrostly od počátku roku o 7,2 procenta, když dosáhly celkem 66,6 miliardy korun.

Jan Soukup | MED