Česko nepotřebuje žádný "velký plán". Ekonomika bude stagnovat

18. 1. 2012 – 12:39 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Česko nepotřebuje žádný "velký plán". Ekonomika bude stagnovat
Ve své poslední prognóze ČNB předpovídala české ekonomice letošní růst zhruba 1,2 procenta, Foto: Miroslav Singer, ČNB | zdroj: NašePeníze.cz

Česká ekonomika by v letošním roce podle guvernéra České národní banky (ČNB) Miroslava Singera měla stagnovat, meziroční změna HDP se bude pohybovat kolem nuly, Česko nepotřebuje žádný "velký plán" kvůli možnému rozpadu eurozóny. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.

Česká národní banka podle Singera uvažuje o důsledcích možného rozpadu eurozóny, ale stav hospodářství země podle něj znamená, že není třeba "velkého plánu".

"Uvažujeme o tom, co se může stát, ale nevěřím vzhledem k našemu kapitálu a pozici zahraničního obchodu, že musíme mít nějaký velký plán," uvedl Singer na ekonomické konferenci ve Vídni.

Ve své poslední prognóze ČNB předpovídala české ekonomice letošní růst zhruba 1,2 procenta. Alternativní scénář, počítající s krizí v eurozóně, počítá dokonce s poklesem o 0,4 procenta. Aktuální prognózu ČNB zveřejní po skončení měnového jednání bankovní rady ve čtvrtek 2. února.

Díky nynějšímu kurzu české měny bude podle Singera možné ještě chvíli nechat náklady na úvěry beze změny. "Současný směnný kurz (koruny) nám umožňuje ještě chvíli neměnit sazby," řekl dále Singer na konferenci ve Vídni.

Tříměsíční klouzavý průměr kurzu koruny podle agentury Reuters ve středu činil 25,518 za euro, tedy pod očekáváním centrální banky pro první čtvrtletí. ČNB počítá s průměrným kurzem 23,70 koruny za euro.

ČNB drží základní úrokovou sazbu, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, od května roku 2010 na historickém minimu 0,75 procenta.

České firmy přijímají nové objednávky, což je povzbuzujícím faktorem

České firmy podle guvernéra České národní banky (ČNB) Miroslava Singera i nadále přijímají nové objednávky, což je podle něj povzbuzující faktor pro středoevropskou ekonomiku. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.

"Stále se zdá, že firmy mají zakázky, což je jedině povzbuzující faktor," uvedl podle agentury Reuters Singer na ekonomické konferenci ve Vídni.

Podle guvernéra je pozorovatelné snižování míry zadlužení českých bank. U některých byl přitom vyvolán strach kvůli novým pravidlům Evropské unie, které požadují od bank, aby měly větší kapitálový polštář.

"Banky už jsou úspěšnější při zvyšování ziskovosti, takže tu možná bude prostor k rozšiřování úvěrových portfolií v letošním roce," dodal Singer.

-Tomáš Králícek | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články