Česko sníží svou závislost na ruské ropě

23. 11. 2010 – 10:25 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Česko sníží svou závislost na ruské ropě
Mero Germany od roku 1996 zásobuje Českou republiku přes Bavorsko ropou z celého světa, FOto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

V případě výpadku dodávek ruské ropy z ropovodu Družba by v budoucnu mělo být možné výpadek krýt pomocí ropovodu, který přivádí ropu z italského přístavu Terst.

Společnost Transalpine Oelleitung (TAL) by měla patřičnou smlouvu se společností Mero podepsat v úterý na ministerstvu průmyslu a obchodu.

"Dohoda pomůže zajistit energetickou bezpečnost České republiky při potížích se zásobováním ropou prostřednictvím ropovodu Družba," uvádí mluvčí ministerstva průmyslu Jiří Sochor.

Na znění smlouvy se s TAL shodla společnost Mero Germany, což je dceřiná společnost společnosti Mero ČR, akciové společnosti 100procentně vlastněné českým ministerstvem financí.

"Díky smlouvě bude možné operativně vykrýt případné výpadky v dodávkách ruské ropy ropou ze západu Evropy, kterou do České republiky dovede alpský ropovod TAL z italského přístavu Terst," dodává Sochor.

Mero Germany od roku 1996 zásobuje Českou republiku přes Bavorsko ropou z celého světa. Ropu odebírá z ropovodu TAL, který vede z italského přístavu Ters do Bavorska. Ropa, kterou ČR, touto cestou získává, putuje na centrální tankoviště v Nelahozevsi.

Dohoda by měla napomoci v případě podobného výpadku, k jakému došlo například v červenci roku 2008, kdy místo nasmlouvaných 500 tisíc tun ropy přitekla pouze polovina tohoto objemu.

Detaily dohody představí zástupci obou společností na úterní tiskové konferenci, která proběhne v 11.00 v budově ministerstva průmyslu a obchodu.

-Jiří Táborský,Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,630 24,750
USD 22,820 23,000
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články