Česku se mezi okolními zeměmi daří nejhůře

15. 2. 2012 – 19:51 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Česku se mezi okolními zeměmi daří nejhůře
Domácí spotřebitelská poptávka je v ČR vzhledem k nezaměstnanosti nad devíti procenty velmi slabá, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zveřejněná čísla k předběžnému odhadu čtvrtletního HDP jsou podle analytiků velkým překvapením, ve srovnání s výsledky okolních zemí se podle nich české ekonomice daří nejhůře. Předběžná data HDP vydal Český statistický úřad (ČSÚ) ve středu.

„Dnešní čísla dopadla velkým zklamáním. Čekaly se lepší čísla, a to především z toho důvodu, že několik posledních měsíců právě z domácí ekonomiky - o inflaci, o maloobchodních tržbách, o průmyslu a výrobě - dopadaly čísla relativně slušně. To znamená, HDP byl očekáván s mírným optimismem,“ řekl agentuře Mediafax Tomáš Volf, analytik skupiny Citfin.

„Čísla z ČSÚ byla studenou sprchou, vzhledem k tomu, že česká ekonomika v mezikvartálním vyjádření padla do černých čísel. Jsme tedy v recesi. Růst české ekonomiky o 1,7 procenta za celý loňský rok je očekávaným výsledkem, nicméně to stále ukazuje na snižující se tempo domácí ekonomiky. Jejím největším tahounem byl tradičně export a to především do Německa.“

Vzhledem k tomu, že německá nezaměstnanost je na nízké úrovni, dá se podle Dufka předpokládat, že spotřebitelská poptávka Němců táhla i HDP v České republice. „Domácí spotřebitelská poptávka je v ČR vzhledem k nezaměstnanosti nad devíti procenty velmi slabá. Také v následujících měsících se tempo a aktivita v České republice budou spíše snižovat,“ odhaduje.

„HDP v čtvrtém čtvrtletí roku 2011 dle předběžného odhadu ČSÚ poklesl o 0,3 procenta mezikvartálně, když trh předpokládal stagnaci a naše očekávání byla dokonce na růst o 0,2 procenta. Reálná data z domácí ekonomiky se vyvíjela v posledních měsících loňského roku velmi dobře (průmysl, stavebnictví, zahraniční obchod), zveřejněná čísla o HDP jsou tak velkým překvapením,“ okomentoval data Jiří Škop, analytik Komerční banky.

„Vysvětlení se nám ovšem dostane až 9. března, kdy statistický úřad zveřejní upřesněné údaje včetně struktury. A bude zajímavé, zda tento předběžný odhad bude revidován nahoru či nikoliv.“ Dynamika v průmyslu či stavebnictví byla ve čtvrtém kvartálu podle Škopa do velké míry tažena dočasnými faktory – v průmyslu byly dokončeny velké jednorázové dlouhodobé objednávky ve strojírenství, stavebnictví pak podpořilo teplé počasí a chystaná změna DPH. „Očekávané zvýšení spotřební daně na cigarety v letošním roce pak mělo vzhledem k možnosti předzásobení také pozitivní vliv na HDP. Očekáváme, že v prvním čtvrtletí letošního roku by ekonomika měla poklesnout o 0,2 procenta mezikvartálně, ve druhém čtvrtletí pak stagnovat,“ dodal.

„Ekonomika eurozóny se již od čtvrtého čtvrtletí 2011 nachází v recesi, německé tovární objednávky poklesly mezi červencem a listopadem kumulativně přes osm procent, klesající trend je ovšem patrný i u registrací nových aut v eurozóně. Vnější prostředí tak stojí za slabým výkonem domácí ekonomiky. Za celý letošní rok očekáváme, že HDP vzroste pouze o 0,1 procenta po loňských 1,7 procenta,“ shrnul Škop.

„Hrubý domácí produkt ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku klesl o 0,3 procenta ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Jde již o druhý pokles v řadě a byla tak naplněna technická definice recese. Ve srovnání s výsledky okolních zemí se české ekonomice daří nejhůře,“ sdělil David Marek, hlavní ekonom Patria Finance. Letošní rok podle něj přinese ještě pomalejší růst. „Ve světě nicméně pozvolna přibývá příznivých známek ekonomického vývoje.“

Srovnání s okolními zeměmi

Porovnání vývoje HDP v ČR a ostatních evropských zemích nevyznívá podle Marka příznivě. „V sousedním Slovensku se HDP mezikvartálně zvýšil o 0,9 procenta, v Maďarsku stoupl o 0,3 procenta. Výkon rakouské ekonomiky klesl o 0,1 procenta, v Německu se HDP snížil o 0,2 procenta.“

„Dvě čtvrtletí klesajícího HDP znovu otevřely mezeru výstupu, tj. rozdíl mezi aktuálním výkonem ekonomiky a jejím dlouhodobě udržitelným potenciálem. Aktuálně mezery výstupu dosahuje 0,5 procenta. Za celý loňský rok se HDP zvýšil o 1,7 procenta. V roce 2010 ekonomika rostla o 2,6 procenta. Tyto dva roky růstu ekonomiky ale nestačily vyrovnat pokles o 4,5 procenta v roce 2009 a HDP stále ještě nedosáhl úrovně z roku 2008,“ vysvětlil Marek.

Podařit se to podle něj nemusí ani letos. „Naplní-li se naše prognóza, že HDP poroste jen o 0,3 procenta. V první polovině roku bude HDP pokračovat v poklesu nebo stagnovat, oživení by mohlo přijít v druhé půli. Nicméně ze světa přichází v posledních týdnech celá řada pozitivních signálů. Přestože ještě dobíhá vlna snižování prognóz pro vývoj české ekonomiky, nelze vyloučit, že bychom v následujících týdnech naopak naši prognózu neposunuli mírně výše. Podmínkou je ovšem zvládnutí současného napětí kolem v souvislosti s Řeckem,“ doplnil.

HDP očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy vzrostl ve 4. čtvrtletí podle předběžného odhadu meziročně o 0,5 procenta, ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,3 procenta klesl, v roce 2011 vzrostl o 1,7. Ve středu o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

-Denisa Křížová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.9.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,030 25,150
USD 22,500 22,680
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články