Český průmysl je neslabší od prosince 2009

7. 11. 2011 – 10:04 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Český průmysl je neslabší od prosince 2009
Zatímco tempo průmyslu podle analytika ČSOB Dufka příliš nepřekvapilo, nové zakázky docela ano, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

"Výroba průmyslu se v září meziročně zvýšila jen o 2,5 %, což je neslabší výsledek od prosince 2009. Automobilky si stále vedou velmi dobře a tempo jejich produkce zrychlilo na 22,1 %. Naproti tomu další silné obory průmyslu si už připisují slabší výsledky. Ať už jde o elektrotechniku, potravinářský průmysl nebo o výrobu kovů.

Průmyslová produkce v ČR v srpnu meziročně vzrostla o 2,5 procenta, ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 0,1 procenta.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěs. Průmyslová produkce nejvíce klesla v odvětvích výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení.

Počet zaměstnaných i jejich platy mírně rostly

Průměrný počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v září 2011 meziročně zvýšil o 2,5 %. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v září 2011 meziročně vzrostla o 3,9 % a činila 25 014 korun.

Zatímco tempo průmyslu podle analytika ČSOB Dufka příliš nepřekvapilo, nové zakázky docela ano. "Po slabším srpnu přišlo slibnější září, neboť zakázky vzrostly o 2,6 %, přičemž zahraniční dokonce o 12,7 %. A prim opět hrají auta," dodal Dufek, podle kterého se přistání průmyslu zatím nekoná, i když domácí poptávka slábne. "Automobilkám se zatím stále velmi dobře daří a nové zakázky jsou prozatím v pozitivním teritoriu. V záplavě pesimistických zpráv z Evropy jsou údaje z české ekonomiky stále pozitivní," soudí analytik.

Podle analytika společnosti Citfin Jiřího Šimka jsou zveřejněná čísla zklamáním. "Český statistický úřad dnes zveřejnil údaje o průmyslové výrobě za září. Ta vzrostla meziročně pouze o 2,5 %, což je letos zatím nejnižší meziroční růst. Ještě začátkem roku přitom průmysl rostl dvouciferným tempem a v srpnu téměř šestiprocentním. Číslo je jednoznačně zklamáním, na trhu se očekával minimálně tříprocentní růst," poznamenal Šimek.

Podle něj nejsou další vyhlídky českého průmyslu nikterak oslnivé. "Domácí poptávka růst průmyslu brzdí a rozhodně se nedá čekat, že se v dalších měsících situace výrazně zlepší. Růst je tak nyní tažen hlavně zahraniční poptávkou, ale i ta bude dále klesat pro vlivem zpomalení světové ekonomiky a vývoje v eurozóně. Své nejlepší měsíce tak má český průmysl pro letošní rok už určitě za sebou," myslí si Šimek.

"Evropa zpomaluje a my s ní. Letošní rok byl mimořádně dobrý, následující dva až tři roky tak úspěšné nebudou. Krize v eurozóně vyvolá nutnost rekapitalizovat banky, aby splnily požadavky Basel 3 a kapitálovou přiměřenost. Nedostatek poptávky a likvidity budou podvazovat další ekonomický vývoj. V nejbližších měsících, říjnu a listopadu, tak budeme pozorovat další oslabování, prosinec a leden pak přinesou velký sezónní výkyv směrem dolů," odhaduje další vývoj Petr Smutný, partner v oddělení Podnikových financí a restrukturalizací společnosti PwC Česká republika.

-MED/ašePeníze.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,240 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články