Český průmysl roste pomaleji, stavebnictví se dokonce propadá

6. 9. 2011 – 10:42 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Český průmysl roste pomaleji, stavebnictví se dokonce propadá
Stavebnictví není pro tuzemskou ekonomiku až tak důležité jako průmysl, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Průmyslová produkce v červenci meziročně vzrostla reálně o 4,4 procenta. Dál tak zpomalila svůj růst. Stavební produkce v červenci 2011 klesla meziročně reálně o 11,1 procenta. V úterý o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Český průmysl může podle ekonomů dál zpomalovat, poměrně rychle totiž reaguje na zhoršení globální ekonomiky.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výroba strojů a zařízení a výroba elektrických zařízení. Průmyslová produkce nejvíce klesla v odvětvích výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, výroba ostatních nekovových minerálních výrobků a zpracování dřeva, výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků.

Stavebnictví není pro tuzemskou ekonomiku až tak důležité jako průmysl. Meziročně kleslo o 11,1 a dál prohloubilo propad. Po očištění však výsledek nevypadá tak hrozivě, pokud by měl letošní červenec stejný počet dnů jako ten loňský, byl by propad meziročně o 1,6 procenta nižší.

Stavebnictví bylo po očištění od sezónních vlivů meziměsíčně nižší o 1,6 procenta. Stavební úřady vydaly meziročně o 5,5 procenta stavebních povolení více a jejich orientační hodnota klesla o 25,1 procenta. Zahájení výstavby bytů se meziročně snížilo o 6,2 procenta. Dokončeno bylo o 3,4 procenta bytů více.

České stavebnictví prochází obdobím strmého poklesu, zatím se nevymanilo z krize. Vyplývá to z vyjádření analytiků v reakci na úterní informace Českého statistického úřadu (ČSÚ) o vývoji stavební produkce v České republice za měsíc červenec.

„Na stavebnictví se ukazuje, že stavební investiční aktivita zůstává stále v útlumu. A vzhledem k očekávanému oslabení ekonomického růstu nelze počítat s obratem dosavadního trendu, zvláště v situaci rozpočtových úspor,“ řekl Petr Dufek, analytik ČSOB.„Nepříznivému vývoji stavebnictví odpovídá i pokračující propouštění ve stavebních firmách. Tentokrát se počet zaměstnanců meziročně snížil o sedm procent. Podobně nelichotivý zůstává i obrázek bytové výstavby, která si stále své dno ještě hledá,“ doplnil.

„Stavebnictví se dosud nevymanilo z krize a ani výhled na další období nevzbuzuje optimismus. Pokles o více než 11 procent je dán zejména velkým snížením produkce inženýrského stavitelství, kde se projevilo omezení investic ze strany státu,“ řekl Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR “Hospodářská komora České republiky se domnívá, že stát by neměl zcela rezignovat na budování dopravní infrastruktury, naopak by ji měl systematicky rozvíjet, protože bez napojení jednotlivých tuzemských regionů na evropské dopravní trasy nebude česká ekonomika dlouhodobě konkurenceschopná,“ uvedl dále.

„Zveřejněná data ukazují na dvojí vývoj ekonomiky. Na jedné straně stále mírně roste průmyslová produkce, která je tažena hlavně objednávkami ze zahraničí a pozitivně tak působí na exporty. Na druhé straně ale stále klesá stavební produkce, která je tažena dolů zejména nižšími objemy inženýrských staveb. Ukazuje se tak negativní dopad vládních úspor a škrtů v rozpočtu fondu dopravní infrastruktury,“ uvedl Petr Gapko, makroekonomický analytik GE Money Bank.„Česká ekonomika zůstává tažena zahraničím (především Německem), když nové zakázky ze zahraničí meziročně vzrostly o 8,1 procenta. Ve světle zpomalování západních vyspělých ekonomik tak vyvstává poměrně velké riziko, že ve chvíli, kdy se projeví ochlazení na domácím trhu, nebude domácí ekonomika schopna výpadek zahraniční poptávky nahradit,“ doplnil.

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,690 24,810
USD 22,960 23,140
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články