Český průmysl zpomalil svůj pokles

- Domácí autor: Redakce NašePeníze.cz

Pokles průmyslové produkce v říjnu zpomalil, když průmyslová výroba meziročně klesla o 7,2 procenta po revidovaném zářijovém poklesu o 11,5 procenta. Stavební produkce ve stálých cenách meziročně vzrostla o 0,1 procenta, v září byla vyšší o revidovaných 3,4 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

Foto: SXC

Foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz


Za říjnovým meziročním poklesem průmyslu stojí hlavně výroba strojů a zařízení a kovoprůmysl. Naopak růst zaznamenala výroba motorových vozidel a přívěsů, potravinářský a těžební průmysl.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů průmyslová produkce klesla o 4,9 procenta, letošní říjen měl totiž oproti tomu loňskému o jeden pracovní den méně. Meziměsíčně po očištění od sezónních vlivů včetně vlivu počtu pracovních dnů byla průmyslová produkce vyšší o jedno procento.

Ve stavebnictví pokračoval pokles produkce v pozemním stavitelství a naopak se dařilo inženýrskému stavitelství. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů stavebnictví vzrostlo o 1,4 procenta. Meziměsíčně byla stavební produkce očištěná od sezónních vlivů nižší o tři procenta.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách byly meziročně nižší o 11,4 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se snížily v běžných cenách o 8,2 procenta, přičemž jejich podíl na celkových tržbách průmyslu činil téměř polovinu.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v říjnu meziročně snížil o 12,1 procenta. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 3,4 procenta na 24.265 korun.

Ve stavebnictví průměrný evidenční počet zaměstnanců ve firmách s 50 a více zaměstnanci meziročně klesl o půl procenta. Průměrná měsíční nominální mzda jejich zaměstnanců meziročně vzrostla o 0,1 procenta, byla tak 27.150 korun.

Průmyslová produkce podle údajů, které v září v evropské sedmadvacítce zveřejnil Eurostat, meziročně klesla po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 12,1 procenta. Stavební produkce podle týchž údajů se meziročně snížila po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 9,4 procenta, z toho pozemní stavitelství kleslo o 12,6 procenta a inženýrské stavitelství vzrostlo o 4,7 procenta.


Tagy: půjčka peníze finance rozpočet pojištění hotovost úvěr tiskové zprávy