Cestovní pojištění: Jaké jsou druhy a jaké pojištění zvolit?

1. 7. 2009 – 2:17 | Pojištění | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Cestovní pojištění: Jaké jsou druhy a jaké pojištění zvolit?
Druhy cestovního pojištění, Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Dovolené se blíží a často se mluví o potřebě cestovního pojištění, abychom se vyhnuli v zahraničí velkým finančním problémům. Proč je důležité cestovní pojištění a jaké jsou jeho druhy ?


Za posledních několik let zemřelo při zahraniční dovolené několik set českých občanů ( v roce 2005 - 107 osob, 2006 - 90 osob, 2007 - 100 osob, 2008 - 83 osob) a mnohonásobně více se zranilo či onemocnělo. \"Proto naše Asociace rozhodně doporučuje všem českým turistům, aby nepodceňovali cestovní pojištění a přistupovali k cestování zodpovědně.\" Uvedl Tomio Okamura - viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur - AČCKA.- Pojištění: Podcenění cestovního pojištění může stát miliony
- Kvalitní cestovní pojištění: milionová ochrana za 20 korunZa pár desítek korun za den můžeme být přitom v zahraničí úplně bez starostí. V opačném případě přitom hrozí turistům velké problémy a i značné finanční náklady.

 

Cestovní pojištění můžeme rozdělit na pět různých druhů:1) Pojištění léčebných výloh
- toto pojištění zahrnuje úhradu nezbytných nákladů na ošetření při úrazu nebo nenadálém onemocnění, úhradu nákladů na léky, přepravu do nejbližšího zdravotnického zařízení i převoz zpět domů do místa trvalého bydliště. Součástí tohoto pojištění je i nepřetržitá telefonní asistenční služba v českém jazyce, kdy asistenční služba pomůže každému, kdo potřebuje pomoci.

Z tohoto pojištění bývá poskytnuto také plnění pozůstalým v případě trvalých následků či plnění pozůstalým v případě, že úraz pojištěného zkončí tragicky.

Pozor : Kartička zdravotního pojištění, kterou máme všichni v rámci ČR u sebe nám zajišťuje v zemích EU pouze nárok na bezplatné čerpání stejného ošetření, na jaké má právo občan té dané země EU.

Znamená to tedy, že si český občan musí zaplatit také všechny případné spoluúčasti, které vyžaduje zdravotnický systém té dané země EU či repatriaci zpět do ČR. Proto je důležité mít zvlášť zaplaceno také cestovní pojištění léčebných výloh a až poté vše hradí pojišťovna.

2) Pojištění odpovědnosti za škodu
- toto pojištění zbaví pojištěného starostí v případě, že v cizině něco neúmyslně rozbije, poškodí, zničí nebo někoho zraní

3) Pojištění zavazadel
- pojištěná osoba tak získá náhradu za poškozené, ukradené nebo zničené věci, které měl s sebou na cestách

4) Pojištění storna zájezdu
- toto pojištění pokryje většinu nákladů za storno zájezdu  v případě závažných  zdravotních nebo rodinných důvodů. Plnění se vztahuje například i na matku dítěte, pakliže dítě onemocnělo a nemůže tak na zájezd odjet ani rodič.

5) Pojištění rizikových sportů
- V případě, že má turista v plánu provozovat v zahraničí rizikové sporty ( potápění, paragliding, rafting apod.), je potřeba se připojistit tímto pojištěním, jelikož by v případě úrazu při těchto rizikovějších aktivitách jinak pojišťovna odmítla plnit ze standartního pojištění léčebných výloh

Mnoho českých turistů využívá cestovní pojištění zahrnuté automaticky v rámci kreditní karty. Málokdo ovšem ví, že cestovní pojištění v rámci kreditní karty nezahrnuje například pojištění storna zájezdu či rizikových sportů.

Nejdůležitějším kritériem kvality pojištění je však vždy výše pojistného plnění v případě pojistné události. Kompletní balíček cestovního pojištění včetně storna zájezdu, které má většina cestovních kanceláří v cenově zvýhodněné nabídce, přitom stojí jen  cca od 25 Kč na osobu/den a i v případě produktů s bezlimitním plněním se částka pojistného pohybuje kolem 40 Kč za den/os.

V ČR je několik pojišťoven, které nabízí bezlimitní pojistné plnění, přičemž rozdíl v ceně pojistného ve srovnání s ostatními je třeba jen cca 20 Kč na den/os, pojistná částka tak činí přibližně 40 Kč na os./den.

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,590 24,710
USD 22,770 22,950
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články