ČEZ bude od příštího roku platit desítky milionů korun na nových poplatcích

20. 7. 2011 – 20:28 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČEZ bude od příštího roku platit desítky milionů korun na nových poplatcích
S novými platbami musejí počítat i současní provozovatelé jaderných zařízení, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Až o desítky milionů korun si přilepší Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). ČEZ a další provozovatelé jaderných zařízení v Česku totiž budou od roku 2012 platit nové poplatky, počítá s tím novela atomového zákona, kterou ve středu přijali senátoři.

Z novely například vyplývá, že od 1. ledna 2012 zájemce o výstavbu jaderného reaktoru v Česku zaplatí částku ve výši 120 milionů korun za vydání povolení k výstavbě, 45 milionů za povolení provozu a dalších 18 milionů jako poplatek za umístění.

Pokud zákon podepíše ještě prezident, zaplatí ČEZ za dva plánované bloky Jaderné elektrárny Temelín a pátý reaktor v Dukovanech státu dohromady přes půl miliardy korun.

S novými platbami musejí počítat i současní provozovatelé jaderných zařízení. Roční sazba za provoz jednoho reaktoru bude 30 milionů korun, stejnou sumu si musí připravit i místa určená na obohacování nebo přepracování jaderného paliva. Jeho sklady a úložiště mají platit devět milionů ročně.

Menší částky budou stačit provozovatelům výzkumných reaktorů s nulovým výkonem, tady jsou sazby od 1,5 milionu za provoz do 15 milionů korun za vydání povolení k výstavbě. Školní reaktory - jeden má například České vysoké učení technické v Praze - jsou od placení osvobozené.

Může vás zajímat:

- Martin Roman: ČEZ bude pod tlakem, aby uzavřel jaderné elektrárny

- ČEZ vyšetřuje antimonopolní Evropská komise

- Czech Top 100: Které firmy mají v Česku nějvětší zisky a obraty?

-Tomáš Paták, Karolina Brožová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články