ČEZ chce postavit na Slovensku jadernou elektrárnu

29. 5. 2009 – 12:52 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČEZ chce postavit na Slovensku jadernou elektrárnu
FOTO:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

ČEZ se dnes dohodl se společností JAVYS na společném podniku, který by měl vybudovat novou jadernou elektrárnu na Slovensku v Jaslovských Bohunicích.


JAVYS bude vlastnit 51 % a ČEZ 49 %. V roce 2010 by měla být zhotovena první studie, která by zkoumala možnosti lokality a vhodnost technologií. BAACEZ klesá o 0,02 % na 883 Kč ve Spadu.

„Historické vazby, které mají slovenská a  česká energetika a jaderný průmysl obou zemí vůbec, jsou jistě jedny z nejužších v celé Evropě. Dnešním dnem tyto vazby dále posílíme novým projektem výstavby jaderné elektrárny, která navíc významně přispěje k posílení energetické nezávislosti Slovenska a významně zmírní deficit výrobních kapacit elektřiny na Slovensku,“ řekl Ján Valko, předseda představenstva a generální ředitel JAVYS.

- Firmy: ČEZ očekává pokles prodeje elektřiny
- Energie: ČEZ postaví u Mělníka paroplynovou elektrárnu
- Manažeři velkých firem přiznali své platy, kolik bere šéf ČEZu, nebo České pošty?
- Odpovědnost provozovatelů jaderných zařízení se o třetinu zvýší

„Je pro nás ctí být partnerem, kterého si slovenská vláda vybrala k výstavbě jaderného zdroje na Slovensku. Dnešní podpis akcionářské smlouvy zahajuje další z projektů, kterým se na Slovensku můžeme více angažovat v energetickém sektoru. Jaderná energetika je navíc  zdrojem vysoce ekologickým i ekonomickým,  obě země dlouhodobě jadernou energetiku využívají a disponují špičkovými odborníky na tuto oblast,  toto partnerství tak přinese synergie pro obě strany,“ dodal Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

Ve společném podniku bude mít JAVYS 51% podíl, Skupina ČEZ bude vlastnit  49 %.  Manažerská kontrola společnosti bude fungovat na principu rovnosti obou partnerů, který se promítá do všech orgánů společnosti, předseda představenstva bude však volen mezi zástupci JAVYS.

Harmonogram projektu bude stanoven po dokončení studie proveditelnosti v roce 2010.Účelem studie proveditelnosti je prozkoumání podmínek lokality, ohodnocení vhodnosti jednotlivých dostupných technologií pro danou lokalitu, popis organizace projektu či obchodní zajištění, financování a ekonomické hodnocení projektu.

Při definování technických parametrů projektu se bude dbát na možnost využití synergií v co největší možné míře. Z toho důvodu celý projekt vychází z těchto základních technických předpokladů: v projektu bude využit tlakovodní reaktor splňující požadavky slovenské legislativy, licencovatelný v zemích EU.

Jaderná energetika v ČR i na Slovensku byla budována na základě jednotného jaderného programu v tehdejším Československu, od té doby se datuje úzká nepřerušená spolupráce mezi jadernými experty obou zemí, která se zúročí v připravovaném projektu výstavby jaderné elektrárny.  V rámci tehdejšího československého jaderného programu byly postaveny jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích (SR) a Dukovanech (ČR) a zároveň se zahájily výstavby elektráren v Temelíně (ČR)  a Mochovcích (SR). Dva bloky v lokalitě Temelín (ČR) dostavěl ČEZ po roce 2000, Slovenské elektrárne spustily 2 bloky v lokalitě Mochovce (SR) na konci 90. let,  loni bylo rozhodnuto o dostavbě 3. a 4. bloku.


Kurzy

Kurzovní lístek: 16.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,430 24,550
USD 23,980 24,160
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články