ČEZ: Další projekty solárních elektráren kupovat nechceme

7. 11. 2010 – 21:32 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČEZ: Další projekty solárních elektráren kupovat nechceme
Do konce letošního roku hodlá Skupina ČEZ v ČR zahájit zkušební provoz na fotovoltaických elektrárnách o celkovém instalovaném výkonu cca 100 MW | zdroj: NašePeníze.cz

Energetická Skupina ČEZ se důrazně ohrazuje proti tomu, že by chtěla nebo jen uvažovala, kupovat další fotovoltaické elektrárny, tak jak zaznělo v sobotní reportáži České televize. ČEZ to uvedl v nedělní zprávě.

"ČEZ dokončuje jen své stávající projekty a od poloviny letošního roku s nikým o koupi dalších nejedná, tedy dávno předtím než se začalo diskutovat o problému fotovoltaických elektráren, natož než se objevila vůbec zmínka o možnosti zdanění abnormálních výnosů z těchto elektráren," ujistil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

O půjčce od Evropské investiční banky (EIB), která je v reportáži zmiňována, ČEZ začal podle Kříže jednat již v lednu tohoto roku, v červnu pak proběhlo šetření projektů ze strany banky v ČR a jde o projekty v procesu realizace, již dávno ze strany ČEZ zveřejněné. "V podmínkách půjčky je jasně psáno, že jde o financování projektů již ve vlastnictví ČEZ a ČEZ tuto půjčku použije na doplatky stávajících projektů. Na nové projety půjčku nelze podle podmínek ani použít," zdůraznil Kříž.

Podle ČEZu jde o záměrně šířenou nepravdu ze strany vlastníků solárních elektráren před projednáváním vládních opatření v parlamentu ve snaze získat pro sebe desítky miliard korun od zákazníků, kteří musí přispívat na dotovaný výkup elektřiny z těchto zdrojů. Výkupní cena je více než 12 Kč/kWh oproti tržní na úrovni 1,50 Kč/kWh.

ČEZ v první polovině letošního roku údajně zastavil všechny své vlastní projekty solárních elektráren v lokalitách uhelných elektráren (Chvaletice, Tušimice/Prunéřov) o výkonu až 300 MW, aby nepodporoval nekontrolovatelný nárůst těchto zdrojů. Zároveň realizoval jen nákup elektráren, kde bylo již naprosto jasno, že budou realizovány i bez ČEZ a finanční prostředky mohou odplynout zcela mimo ČR.

Do konce letošního roku hodlá Skupina ČEZ v ČR zahájit zkušební provoz na fotovoltaických elektrárnách o celkovém instalovaném výkonu cca 100 MW (lokality Ševětín, Vranovská Ves, Pánov a skupinu fotovoltaických elektráren v lokalitě bývalého vojenského prostoru Ralsko).

"Na konci letošního roku zůstane Skupina ČEZ instalovanými výkony svých FVE na tržním podílu v řádu jednotek procent, mezi sedmi až osmi procenty (zhruba 120 MW, včetně již provozovaných elektráren). Naším záměrem není zisk pozice lídra trhu, chceme ale podporovat fotovoltaický obor ve smyslu vývoje a výzkumu, což by do budoucna mělo znamenat zvýšení účinnosti zařízení," dodal Kříž.

-Tomáš Cížek,Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články