ČEZ nabídne firmám elektromobily, později i soukromým odběratelům

26. 8. 2010 – 21:10 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČEZ nabídne firmám elektromobily, později i soukromým odběratelům
Vzhledem k vyšší ceně elektromobilů a absenci jasné státní nebo jiné veřejné podpory je pravděpodobné, že elektromobily začnou jako první využívat spíše firmy, Foto: | zdroj: NašePeníze.cz

S nabídkou elektromobilů se ČEZ zpočátku obrátí především na korporátní klientelu. Některé signály však naznačují, že o elektromobily bude zájem i ve veřejném sektoru, uvedla ve čtvrtek pro Mediafax tisková mluvčí společnosti Eva Nováková.

Společnost ČEZ v současné době jedná s potenciálními dodavateli dobíjecí infrastruktury, ale i se subjekty, u kterých by se dobíjecí stanice mohly výhledově instalovat. Pokračují i jednání s automobilkami, které budou elektromobily dodávat.

„V první fázi nám jde o vybudování zárodku budoucí dobíjecí infrastruktury a oslovení klientů, pro které je reálné, aby začali elektromobily používat jako první. Vzhledem k vyšší ceně elektromobilů a absenci jasné státní nebo jiné veřejné podpory je pravděpodobné, že elektromobily začnou jako první využívat spíše firmy než domácnosti,“ uvedla Nováková. Samostatnou kapitolou podle ní představuje využívání elektrických vozidel státní správou, samosprávou či v oblasti veřejné dopravy. Některé signály ale naznačují, že i v tomto segmentu bude o elektromobily zájem. ČEZ je podle Novákové připraven na případný vývoj v této oblasti zareagovat.

 

TIP: ČEZ chce postavit síť dobíjecích stanic pro elektromobily, ty vyrobí TPCA

 

Podle materiálů ČEZu zatěžují již nyní elektromobily životní prostředí výrazně méně než automobily se spalovacími motory. Podle metodiky mapující celkovou spotřebu energie na cestě od jejího původního zdroje až po kola automobilu (tzv. well-to-wheel) vyprodukuje při současném energetickém mixu ČEZu elektromobil 95 gramů oxidu uhličitého na kilometr jízdy. Metodika well-to-wheel započítává do spotřeby vozidla i ekologickou zátěž vzniklou těžbou ropy, uhlí, či provozem elektráren, ze kterých spotřebovaná elektřina pochází.

Srovnatelný automobil s motorem na benzinový pohon vyprodukuje podle stejné metodiky 164 gramů oxidu uhličitého na kilometr jízdy. Vozy poháněné stlačeným plynem zatíží životní prostředí 134 gramy skleníkového plynu. Podle plánů ČEZu by do roku 2020 měl energetický mix firmy zahrnovat větší podíl obnovitelných zdrojů. Potom by elektromobily zatížily životní prostředí na jednom kilometru jen 60 gramy oxidu uhličitého.

Od pilotních projektů si elektrárenská společnost slibuje hlavně zachycení budoucích trendů. To je nezbytné pro koordinovaný rozvoj elektromobility. Pokud by nástup elektromobilů probíhal živelným způsobem, mohlo by to znamenat určité riziko pro přenosovou soustavu.

„Včasné zachycení rozvoje a včasná reakce na možná ohrožení jsou jedním z důvodů, proč se v elektromobilitě angažují energetické firmy,“ uvedla Nováková.

Modernizace a posílení distribuční soustavy bude podle Novákové ovlivněno řadou faktorů, přičemž některé z nich (například obnovitelné zdroje energie) budou v bližším horizontu významnější než elektromobilita. Jaká konkrétní opatření od distribuce bude rozvoj elektromobility vyžadovat by měly zjistit právě pilotní projekty, které se nyní rozbíhají. V žádném případě by však nástup elektromobilismu neměl ohrozit energetickou bezpečnost ČR. Podle Novákové se také kvůli elektromobilům nebudou stavět nové jaderné elektrárny.

„Spotřeba elektřiny v elektromobilech dosahuje i při relativně masivním rozšíření výše jednotek TWh, což jako zásadní argument pro výstavbu jaderných elektráren pochopitelně použít nelze,“ uvedla Nováková.

-Jan Otava, Mediafax

Kam dál?

- Škoda auto chce vyrábět Superb na elektrický pohon

- Elektromobil Honda se objeví na trhu v roce 2012

- Elektromobil Chevrolet Volt jde v USA do prodeje

- ČEZ chce na českých silnicích elektromobily

- Německá vláda chce milion elektromobilů do roku 2020

Kurzy

Kurzovní lístek: 5.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,260 24,400
USD 22,390 22,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články