ČEZ věděl o razii Evropské komise předem, mohl se tak připravit

- Firmy autor: Redakce NašePeníze.cz

Společnosti ČEZ, Severočeské doly a Energetický a průmyslový holding věděly o chystané razii Evropské komise uvnitř těchto firem ještě předtím, než komisaři do Prahy přiletěli. Informují o tom dnešní Lidové noviny (LN).

Foto: ČEZ

Foto: ČEZ , zdroj: NašePeníze.cz


Podle jejich zdrojů se tyto informace dostaly do rukou uvedených společností z brněnského sídla Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Jeho šéf Petr Rafaj to ale popírá.

Evropská komise chce vyšetřit, odkud informace o kontrole unikly. \"Konkrétní kroky, jak provedeme vyšetřování, ale nemohu uvést,\" řekl deníku mluvčí eurokomisařky pro hospodářskou soutěž Jonathan Todd s tím, že podle evropských regulací mají členské země povinnost spolupracovat s komisí ve vyšetřování monopolních praktik. Součástí toho je závazek nemařit práci vyšetřovatelů.

Inspekce EK prováděla razii v sídle ČEZ a Energetického a průmyslového holdingu minulý týden. Prošetřuje, zda případné narušení hospodářské soutěže na českém velkoobchodním trhu s elektřinou neposílilo postavení ČEZ.

\"Informace o zásahu kontrolorů z Evropské komise jsme dostali vcelku podrobné. Byli jsme informováni o tom, kdy tu budou, kolik jich sem přijde, kam se půjde... všechno jsme věděli zhruba čtyři až pět dní dopředu. U nás všichni na úřadu jsme to věděli,\" řekl šéf ÚOHS Rafaj, který ale současně odmítl, že informace o razii unikly z jeho úřadu.

Zástupci zmíněných firem ale tvrdí, že se o chystané razii dozvěděli až ze zprávy, kterou minulé pondělí zveřejnil server Euro.cz. Podle informací LN se však ve všech třech podnicích ještě před kontrolou z komise likvidovaly dokumenty a data z počítačů. \"Skartovačky jely naplno,\" uvedl zdroj ze společnosti ČEZ.

\"To je absolutní nesmysl. Kdybychom to udělali a kontroloři se to dozvěděli, tak dostaneme pokutu jen z principu,\" tvrdí generální ředitel ČEZ Martin Roman. Podobně reagoval mluvčí Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Martin Maňák.


Tagy: půjčka peníze finance rozpočet pojištění hotovost úvěr tiskové zprávy