ČEZ vydělal za první čtvrtletí 17 miliard

10. 5. 2011 – 10:06 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČEZ vydělal za první čtvrtletí 17 miliard
Tržby energetického kolosu se v prvních třech měsících letošního roku naopak meziročně zvýšily o 5,1 procenta, Foto:ČEZ | zdroj: NašePeníze.cz

Energetická společnost ČEZ dosáhla v prvním letošním čtvrtletí čistého zisku 17,23 miliardy korun.

Jde tak o meziroční pokles o 1,7 procenta. Analytici přitom očekávali pokles až o deset procent, když společnosti předpovídali zisk za první kvartál v rozmezí 15,4 až 16 miliard korun. V prvním kvartálu loňského roku vykázal ČEZ zisk 17,4 miliardy korun.

Tržby energetického kolosu se v prvních třech měsících letošního roku naopak meziročně zvýšily o 5,1 procenta na 56,8 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) meziročně klesl o 2,6 procenta na 26,6 miliardy korun. Provozní výsledek hospodaření (EBIT) se meziročně snížil o 5,2 procenta na 20,6 miliardy korun.

Firmě pomohla k lepším výsledkům, než očekával trh, především oblast distribuce elektřiny, která k EBITDA přispěla přibližně miliardou korun. Pozitivní vliv měla ale i zvýšená poptávka po uhlí a zahájení výroby rumunských větrných elektráren. Čistý zisk byl podpořený také jednorázovým ziskem z přecenění opce na akcie maďarské společnosti MOL, které ČEZ vynesly 1,6 miliardy korun.

"Výsledky prvního čtvrtletí jsou lepší, než analytici odhadovali. I přes dopad krize, který se v energetice projevil se zpožděním, se nám podařilo udržet náš zisk téměř na úrovni loňského roku. Krize se projevila v podobě nižších cen za elektřinu a vzhledem k prodeji ČEZ, zejména na rok a více dopředu, pak současný růst cen na trzích letošní výsledky již příliš neovlivní. Proto zatím neměníme náš předpoklad ohledně výše letošního zisku, kdy počítáme s meziročním poklesem o 15 procent,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Martin Roman.

Podle Romana tak i ČEZ očekává za celý letošní rok EBITDA 84,8 miliardy korun a čistý zisk 40,1 miliardy korun, zatímco za celý loňský rok EBITDA činil 89,1 miliardy Kč a čistý zisk 47,2 miliardy korun.

ČEZ podle něj zvažuje prodej aktiv v Turecku. "A to ale jen v okamžiku, kdy ta cena pro nás bude hodně zajímavá. O dalším postupu se rozhodne v červnu," řekl Roman.

ČEZ se ale musí vyrovnat s posilující českou korunou vůči euru, protože většina tržeb je právě v eurech. K omezení těchto vlivů pomohla výroba z větrných elektráren v Rumunsku, kde ČEZ provozuje rozsáhlý komplex elektráren, jehož část se v současné době ještě dostavuje. Dále narostla výroba z fotovoltaických elektráren skupiny, dochází ke kompenzaci nižších distribučních tarifů z roku 2009 a pomohla i úsporná opatření v distribuci v Albánii.

Pro rok 2012 má ČEZ předprodáno celkem 87 procent plánované produkce elektřiny, na rok 2013 je to 32 procent. Výroba elektřiny v elektrárnách ČEZ v prvním čtvrtletí roku meziročně poklesla o čtyři procenta, na úrovni celého letošního roku ale ČEZ očekává meziroční nárůst o čtyři procenta. Spotřeba elektřiny v České republice v prvním čtvrtletí letošního roku podle odhadu společnosti klesla o 0,5 procenta, po přepočtu o vliv teploty šlo o meziroční růst o jedno procento.

Představenstvo ČEZ navrhlo dividendu ze zisku loňského roku ve výši 50 korun hrubého za akcii. Rozhodný den pro výplatu dividendy by měl být 7. červen letošního roku. Návrh vedení firmy ale ještě musí schválit valná hromada, která se má konat letos 1. června.

Šéf ČEZu zároveň oznámil, že ČEZ je připraven i na chystané zátěžové testy elektráren v souvislosti s neštěsním v japonské jaderné elektrárně Fukušima. "Jakmile bude finální verze zátěžových testů vytvořena na odborné úrovni, nebudeme čekat na jejich politické vyhlášenía začneme je realizovat okamžitě. Nemáme z nich žádnou obavu. Skupina ČEZ investuje ročně do modernizace a údržby jaderných zdrojů průměrně 4,4 miliardy korun," upozornil Roman.

ČEZ je největší česká energetická firma, jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí 66 procent akcií. Společnost zaměstnává kolem 20 tisíc lidí, dalších zhruba 13 tisíc zaměstnanců má v zahraničí. Předloňský čistý zisk firmy 51,9 miliardy korun je nejvyšším ziskem jakékoli tuzemské firmy v historii.

-Tomáš Králícek | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články