ČEZ vyšetřuje antimonopolní Evropská komise

15. 7. 2011 – 14:41 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČEZ vyšetřuje antimonopolní Evropská komise
Komise se obává, že chování ČEZu, zejména hromadění kapacity v přenosové síti, mohlo vést k bránění vstupu konkurentů na český velkoobchodní trh s elektřinou, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Evropská komise (EK) se rozhodla zahájit antimonopolní řízení, aby vyšetřila, zda ČEZ nezneužil svého dominantního postavení na českém trhu s elektřinou. Evropská exekutiva o tom informovala ve svém pátečním tiskovém prohlášení.

Podle komise se ČEZ mohl dopustit zneužití postavení zejména tím, že bránil vstupu konkurentů na trh v rozporu s antimonopolními předpisy EU. Z prohlášení EK vyplývá, že zahájení formálního řízení neznamená, že by exekutiva měla důkaz o porušení předpisů, bude ale tuto záležitost šetřit přednostně.

„Komise se obává, že chování ČEZu, zejména hromadění kapacity v přenosové síti, mohlo vést k bránění vstupu konkurentů na český velkoobchodní trh s elektřinou,“ píše se v prohlášení.

Společnost ČEZ v reakci na postoj Bruselu uvedla, že EK plně očistila firmu od několika nařčení. „Jsme potěšeni, že Evropská komise vyvrátila nařčení ČEZ z manipulace trhu s elektřinou a uhlím, kterou šířili naši konkurenti,“ uvedl Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEZ. „Dnes publikované tiskové prohlášení Komise je dalším potvrzením toho, že v České republice máme otevřený, plně liberalizovaný a fungující trh s elektřinou,“ dodal.

Již v listopadu roku 2009 EK provedla inspekce v prostorách ČEZ a dalších společností. Pro ukončení šetření antimonopolního jednání nejsou stanoveny žádné právní lhůty. Jeho délka záleží na mnoha činitelích, včetně složitosti případu, míry spolupráce s Komisí, a výkonu práv na obhajobu.

-Simone Radacicova | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,190 25,310
USD 23,250 23,430
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články