ČEZ získal v privatizaci albánskou distribuční síť

1. 6. 2009 – 19:19 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČEZ získal v privatizaci albánskou distribuční síť
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Energetická společnost ČEZ se dnes stala majitelem 76% podílu v jediné albánské distribuční společnosti OSSH. Výběrová komise určila ČEZ jako vítěze privatizačního tendru již v říjnu 2008, privatizační smlouvu podepsala albánská vláda s energetickou společností ČEZ v březnu letošního roku. ČEZ za majoritní podíl ve společnosti OSSH zaplatil 102 mil. EUR.


Privatizovaná distribuční společnost obsluhuje celé území Albánie přibližně s miliónem zákazníků, hrubá roční dodávka elektřiny činí 5,3 TWh.

- ČEZ chce postavit na Slovensku jadernou elektrárnu
-
Firmy: ČEZ očekává pokles prodeje elektřiny
-
ČEZ údajně zvažuje výstavbu elektrárny v Německu
-
ČEZ nabídne pro rok 2010 o 15 pct levnější elektřinu než letos

Albánie se v několika posledních letech potýká s obrovským nedostatkem elektřiny, způsobeným zvláště  absencí investic do výstavby elektráren v minulých desetiletích. Objem ročního dovozu elektřiny kolísá  dle disponibility vodních elektráren v zemi, například v roce 2007 Albánie importovala cca 40 % ze své roční spotřeby.

V Albánii dosahuje spotřeba elektřiny na hlavu oproti ČR méně než jedné třetiny (2 MWh versus 6,3 MWh na obyvatele). Ve srovnání s Rakouskem činí spotřeba elektřiny na hlavu dokonce méně než jednu čtvrtinu. Analytici očekávají, že každoročně bude  spotřeba elektřiny v zemi růst o 5 %, vyššího tempa v regionu dosahuje jen Turecko. Pro srovnání, v jiných evropských zemích se jedná většinou o nárůsty \"jen\" okolo 2 – 3 %.


Kurzy

Kurzovní lístek: 7.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,270 24,390
USD 22,470 22,650
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články