ČEZu unikly informace o hospodaření, zisk firmě spadl o 40 procent

15. 8. 2011 – 15:33 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČEZu unikly informace o hospodaření, zisk firmě spadl o 40 procent
Čistý zisk společnosti ČEZ v druhém čtvrtletí letošního roku dosáhl 6,74 miliardy korun, Foto:ČEZ | zdroj: NašePeníze.cz

Energetická společnost ČEZ má znovu potíže se zveřejňováním svých hospodářských výsledků. Tentokrát je o den dříve zveřejnila agentura Reuters.

ČEZ měl oficiální výsledky hospodaření za druhý kvartál zveřejnit až v úterý v 8:00 SELČ, zprávu o hospodaření ale agentura vydala už v pondělí.

"Oficiální výsledky jsme nepublikovali, zkoumáme, k čemu došlo. Správnost zveřejněného údaje zatím potvrdit nemohu," uvedla pro Mediafax mluvčí energetické firmy Eva Nováková.

Energetická firma měla potíže s předčasným zveřejněním už letos v únoru, kdy zveřejnila své hospodářské výsledky o tři dny dříve, než měla. Tehdy chyboval mluvčí energetického gigantu Ladislav Kříž, který k e-mailové pozvánce omylem připojil dokument obsahující údaje o výši provozního a čistého zisku stejně jako o tržbách společnosti. Přestupek vyšetřovala i pražská burza.

Čistý zisk ČEZu dosáhl 6,74 miliardy korun

Čistý zisk společnosti ČEZ v druhém čtvrtletí letošního roku dosáhl 6,74 miliardy korun.

Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali, že čistý zisk společnosti bude 8,53 miliardy korun.

V meziročním srovnání tak zisk klesl o 39,8 procenta. Akcie na zprávu agentury Reuters reagovaly poklesem.

Tržby společnosti vzrostly o 4,4 procenta na 46,75 miliardy korun. Trh v tomto případě očekával, že dosáhnou 46,42 miliardy korun.

Provozní zisk klesl na 11,14 miliardy korun, což bylo pod odhady analytiků. Ti počítali, že tento ukazatel dosáhne 12,4 miliardy korun.

ČEZ měl oficiální výsledky hospodaření za druhý kvartál zveřejnit až v úterý v 8:00 SELČ.

„Energetická společnost ČEZ oficiálně na žádném místě neprezentovala pololetní výsledky hospodaření. Vzhledem k tomu, že agentura Reuters neautorizovaně dnes odpoledne zveřejnila část našich výsledků, zveřejňuje ČEZ tuto část informace na svém webu a ostatních běžných informačních kanálech, aby trh měl k dispozici jednotné oficiální informace,“ uvedl mluvčí ČEZu Ladislav Kříž v tiskovém prohlášení.

„ČEZ dále prověřuje, jak daná situace vznikla,“ dodal s tím, že po uzavření i polské burzy společnost rozešle ucelené výsledky s komentářem.

ČEZ navíc mírně zvýšil odhad celoročního zisku, který by dle nových údajů měl dosáhnout 40,6 miliardy Kč. „V energetice celkově přetrvávají důsledky hospodářské krize, jež se v oboru projevila v podobě nižších cen za elektřinu. Vzhledem k tomu, že ČEZ prodává především na rok a více dopředu, pak současná vyšší cenová hladina výsledky již příliš neovlivní. Přesto zvyšujeme náš dosavadní předpoklad ohledně výše letošního zisku a nově počítáme s úrovní o 0,5 miliardy korun vyšší, a to 40,6 miliardy korun,“ uvedl Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

„Nižší ceny elektřiny nejsou jediným vlivem, který hospodaření Skupiny ČEZ letos ovlivňuje. Odrážejí se v něm i dvě nově zavedené daně: darovací daň z emisních povolenek a srážková daň z elektřiny vyrobené ve fotovoltaických elektrárnách,“ uvedl ČEZ ve své zprávě a dodal, že společnost ČEZ se také musí vyrovnat s posilováním české koruny vůči euru, protože většina tržeb je právě v euru.

K omezení těchto vlivů pomohla výroba z větrných elektráren v Rumunsku, kde skupina ČEZ provozuje rozsáhlý komplex elektráren, jehož část se v současné době ještě dostavuje. Navíc narostla výroba z fotovoltaických elektráren Skupiny ČEZ, letos dochází ke kompenzaci nižších distribučních tarifů z roku 2009 a pomohla i úsporná opatření v distribuci v Albánii.

ČEZ je největší česká energetická firma, jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí 66 procent akcií. Společnost zaměstnává kolem 20 tisíc lidí, dalších zhruba 13 tisíc zaměstnanců má v zahraničí. Předloňský čistý zisk firmy 51,9 miliardy korun je nejvyšším ziskem jakékoli tuzemské firmy v historii.

ČEZ je největší česká energetická firma, jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí 66 procent akcií. Společnost zaměstnává kolem 20 tisíc lidí, dalších zhruba 13 tisíc zaměstnanců má v zahraničí. Předloňský čistý zisk firmy 51,9 miliardy korun je nejvyšším ziskem jakékoli tuzemské firmy v historii.

-Libor Popela, Simone Radacicova | MED

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,640 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články