CGAP rozšiřuje mobilní bankovnictví na dosah nejchudším lidem světa

24. 11. 2010 – 14:53 | Tiskové zprávy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

CGAP rozšiřuje mobilní bankovnictví na dosah nejchudším lidem světa
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Průlomové programy mobilního a elektronického bankovnictví poprvé umožňují chudým lidem od Keni až po Filipíny přístup k finančním službám.

CGAP oznámila závazek přinést v příštích třech letech tento inovativní přístup k dalším milionům lidí na celém světě. Nadace Billa a Melindy Gatesových založila CGAP, nezávislou mikrofinanční skupinu se sídlem ve Světové bance a s grantem 6 milionů USD na podporu další fáze Technologického programu CGAP.

Cílem tohoto programu je vyvinout škálovatelné mobilní a elektronické bankovnictví pro rozvojové země. Tento grant je dalším příspěvkem k hlavnímu grantu, který nadace poskytla v roce 2006, stejně jako financování CGAP. Kromě toho se Ministerstvo pro mezinárodní rozvoj Spojeného království (DFID) v březnu zavázalo příspěvkem 8 milionů GBP k účasti na Technologickém programu CGAP.

"Koncept funguje. Nyní nastal čas vyjít z laboratoře do hlavního proudu," řekl výkonný ředitel CGAP Tilman Ehrbeck. "Je zde obrovský potenciál pro inovativní distribuční kanály dosažitelné pro 2,7 miliard chudých lidí, kteří nemají přístup k cenově přijatelným finančním službám."  Technologický program CGAP si klade za cíl pomáhat řídit zvětšení rozsahu finančních služeb pro nejchudší obyvatele světa výrazným snížením transakčních nákladů. Program se zaměří na cílové trhy s cílem prokázat, jak bude takový systém fungovat v plném rozsahu, a zároveň zlepšit odborné znalosti a praktické zkušenosti pro zajištění efektivní práce systému.

Technologický program CGAP bude rovněž poskytovat poradenství vládám v oblasti předpisů pro zajištění vyváženého růstu a přiměřené ochrany zákazníků mobilního bankovnictví. Dále bude pomáhat při zapojení sítí sociálního zabezpečení a převodech plateb do sítí mobilního bankovnictví za účelem zajištění bankovních služeb pro chudé s cílem snáze využívat finanční služby pro spoření, platby účtů a dokonce pro uzavírání pojištění.

K dnešnímu dni CGAP poskytla finanční a technické poradenství pro více než tucet spuštění mobilního bankovnictví v Asii, Africe a Latinské Americe a provedla detailní hodnocení politiky ve 13 zemích. "Jestliže chceme počáteční úspěch z omezených trhů přivést opravdu tak daleko a zpřístupnit jej lidem, pak budeme muset zajít mnohem dále v prezentaci jeho úspěšnosti, udržitelnosti a bezpečnosti pro všechny zúčastněné," řekl Ehrbeck .

Jen v roce 2009 proběhlo v rámci celého světa 120 iniciativ v oblasti elektronických peněz. Průzkum CGAP ukázal, že téměř 40% zákazníků bankovnictví bez poboček v rozvojových zemích dříve vůbec nemělo přístup k finančním službám. Průzkumníci CGAP zjistili, že bankovnictví bez poboček se rozvíjí pětkrát rychleji než tradiční mikrofinanční instituce. V oblasti transakcí s nízkou hodnotou, které obvykle provádějí chudí klienti, je o 38% levnější než tradiční banky. Podle CGAP je však třeba vykonat ještě mnoho práce. Je nutno vytvořit inovativní produkty pro spoření, pojištění a další služby využívající výhod bankovnictví bez poboček. To umožní poskytovat úplný soubor finančních služeb, které pomohou chudým lidem zlepšit život jejich rodin.

"Jedním z klíčových poznatků je, že k dosažení růstu je zapotřebí vytvořit správné obchodní modely a právní předpisy. Musí se zajistit, aby lidé spoléhající na bankovnictví bez poboček měli jistotu, že tyto služby jsou trvalé a bezpečné," řekl Manažer technologického programu CGAP Stephen Rasmussen.

Tento příspěvek oznámila Melinda French Gates na Globálním fóru o spoření v Seattle ve Washingtonu. Je to součást nadační záruky 500 milionů dolarů na rozšíření přístupu ke spořicím účtům a zlepšení pomoci chudým lidem celého světa při vybudování finančního zabezpečení. Tento slib zahrnuje balík šesti grantů v celkové výši 40 milionů dolarů z nadační iniciativy "Finanční služby pro chudé" na podporu projektů a partnerství.

Tyto projekty přinesou kvalitní a cenově dostupné spořicí účty a jiné finanční služby k domovním prahům chudých lidí v rozvojovém světě.

Kurzy

Kurzovní lístek: 29.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,710 24,830
USD 22,760 22,940
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články