Chcete dřív do důchodu? Zachránit vás může předčasná penze, ale jen s vlastními úsporami!

22. 6. 2011 – 23:09 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Chcete dřív do důchodu? Zachránit vás může předčasná penze, ale jen s vlastními úsporami!
V některých zemích je více-pilířový důchodový systém. U všech zemí máme uvedenou možnost odejít do předčasného důchodu pouze u státního pilíře, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Všechny vyspělé členské země OECD mění důchodové systémy. Jedním ze společných opatření je zhoršování legislativních podmínek pro předčasné důchody. VČesku budou po 29.září předčasné důchody rovněž méně výhodné. Kdo bude chtít vbudoucnu odejít do předčasného důchodu, měl by mít dostatečné vlastní finanční prostředky.

Důchodové systémy ve vyspělých zemích prochází postupnými změnami, vyšší finanční znevýhodňování předčasných důchodů je jednou z nich. Postupné zvyšování důchodového věku má za následek, že čím dál více odchází do předčasného důchodu.

Zhoršený zdravotní stav a složitá situace šedesátníků na trhu práce je důvodem, proč je předčasný důchod pro mnoho seniorů tak oblíbeným řešením. Vyšší finanční znevýhodnění předčasných důchodů přináší státu potřebné úspory na výplatě penzí.

 

Kalkulačka: Spočítejte si kdy půjdete do penze a jaký budete mít příjem Kalkulačka: Spočítejte si kdy půjdete do penze a jaký budete mít příjem podle reformy

 

Jaké je krácení předčasné penze v Česku?

Do předčasné penze lze odejít tři roky před dovršením řádného důchodového věku. Po 29. září 2011 však dochází ke zvýšení krácení za odchod do předčasného důchodu. Předčasný důchod je nižší ze dvou důvodů: krácení procentní části důchodu a získání nižšího počtu let pojištění.

<%Anketa58%>

Krácení procentní části důchodu se provádí za každých 90 dní, proto je důležité odchod do předčasného důchodu správně načasovat. Občané, kteří půjdou do předčasného důchodu po 29. září 2011, musí počítat s tím, že krácení je od 361 dne předčasnosti vyšší než do 29. září 2011. Např.:

 • při předčasnosti 361 dní až 450 dní je nyní krácení 4,5 % a bude 4,8 %
 • při předčasnosti 721 dní až 810 dní je nyní krácení 8,7 % a bude 9,9 %
 • při předčasnosti 991 dní až 1 080 dní je nyní krácení 13,2 % a bude 14,4 %

I když budou předčasné důchody více znevýhodněné, budou pořád pro mnoho občanů, vzhledem ke zvyšování důchodového věku, atraktivní. Je však potřeba s dalšími nepříjemnými změnami i v budoucnosti počítat a přizpůsobit tomu vlastní úspory a investice.

---Spočítejte si:

---- - Starobní důchod od státu,

---- - Kolik si naspoříte na stáří: Penzijní připojištění

Předčasné důchody ve vybraných zemích

V některých zemích je více-pilířový důchodový systém. U všech zemí máme uvedenou možnost odejít do předčasného důchodu pouze u státního pilíře. Přestože bude v Česku sankce za předčasný důchod po 29. září 2011 vyšší, je ve většině vyspělých zemí čerpání předčasného důchodu ještě méně výhodné. Proto je nutné tomuto světovému trendu přizpůsobit vlastní finanční zabezpečení na penzi, neboť mnoho občanů nebude moci v důchodovém věku, který se neustále prodlužuje, nadále pracovat a předčasné důchody budou v budoucnu pravděpodobně nadále klesat.

 • Finsko

Řádný důchodový věk ve Finsku činí 65 let pro muže i ženy, do předčasného důchodu je možné odejít tři roky před dosažením důchodového věku. Krácení penze činí 0,4 % za každý měsíc, tj. 4,8 % za rok.

 • Japonsko

Do předčasného důchodu bylo možné odejít v 60 letech, postupně se zvyšuje až na 65 let. Krácení u předčasného důchodu je 0,5 % za každý měsíc, tj. 6 % za celý rok.

 • Kanada

V Kanadě je možné odejít do předčasného důchodu v 60 letech, krácení předčasné penze je o 6 % ročně.

 • Korea

Dřívější odchod do penze je možný v 60 letech, tj. o pět let před dovršením důchodového věku. V tomto případě dosahuje předčasná penze 70 % řádné penze, protože krácení činí 6 % za každý rok.

 • Německo

V Německu je předčasný důchod krácen o 3,6 % za každý rok předčasnosti, současně při předčasném důchodu je penze nižší z důvodu nižšího počtu odpracovaných let. Občané narozeni v roce 1964 mohou odejít do předčasného důchodu nejdříve v 63 letech (důchodový věk bude 67 let) a získání 35 let pojištění.

 • Rakousko

Muži mohou odejít do předčasného důchodu v 62 letech a ženy v 57 letech, musí však získat 37,5 let pojištění. Od roku 2017 budou moci odejít ženy do předčasného důchodu v 60 letech. Krácení předčasné penze je o 4,2 % za každý rok, o který odejde občan do důchodu dříve.

 • Španělsko

Do předčasného důchodu mohou odejít občané narození v roce 1967 a dříve v 60 letech, krácení je o 8 % ročně. U občanů narozených po roce 1967 bude snížení penze záviset na tom, kolik let pojištění získali.

 • USA

Do předčasného důchodu v USA je možné odejít v 62 letech, je nutné počítat s krácením důchodu o 6,66 % za každý rok předčasnosti.


Pramen: OECD: Pensions at a Glance 2011: Retirement-Income Systems in OECD Countries

-Petr Gola | Více informací k penzím najdete na ČeskéReformy.cz

Může vás zajímat:

Poslanci přehlasovali Senát, důchodová reforma platí - jak to bude?

 

Čtvrtina Čechů chce pracovat i v důchodu, do kolika jste ochotni pracovat vy?

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články