Chcete nemovitost za polovinu ceny? Zkuste veřejnou dražbu

24. 6. 2011 – 0:17 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Chcete nemovitost za polovinu ceny? Zkuste veřejnou dražbu
Problém dražení nemovitosti je ten, že svůj nákup budete muset zaplatit co nejdřív, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Chcete-li koupit byt či dům, ale nemáte dostatek peněz, zkuste veřejnou dražbu. Dražba probíhá buď fyzicky v dražební místnosti, nebo on-line přes internet. Na nemovitosti koupené ve dražbě můžete ušetřit až 50 procent z ceny podle soudního odhadu.

Nabídku aktuálně dražených nemovitostí najdete na stránkách Centralniadresa.cz, které provozuje Česká pošta. Internetových nabídek najdete samozřejmě víc. Připravte se však na to, že svou vysněnou nemovitost budete muset pečlivě hledat, nebo si na ni počkat. Pravděpodobně nekoupíte dům či byt hned při první návštěvě stránek s dražbou, ale pokud vás netlačí čas, vyplatí se stránky s dražbami nemovitostí hlídat.

„Účast dražitelů ve veřejné dražbě je zpravidla motivována možností získat levněji nemovitost. Je to dáno tím, že v prvním kole veřejné dražby uskutečňovaných dle občanského soudního řádu, tj. u soudů a exekutorů, je vyvolávací cena dvě třetiny soudního odhadu. V případě, že v prvním kole není nemovitost prodána, klesá ve druhém kole vyvolávací cena až na polovinu soudního odhadu. Od této skutečnosti a samozřejmě v zájmu veřejnosti o konkrétní dražbu se pak odvíjí možnost zájemce získat nemovitost i za polovinu její ceny,“ popisuje JUDr. Tomáš Vrána z Exekutorského úřadu Přerov, který se dražbami nemovitostí také zabývá.

Seznamte se s dražbou

Dražba nemovitosti ale není jen tak. Než se do dražby pustíte, pročtěte si dražební vyhlášku, zjistěte, zda nemovitost nemá věcné břemeno nebo jestli se draží jen například část domu nebo celý. V soudní vyhlášce k dražené nemovitosti by mělo být také uvedeno, zda je zatížena věcnými právy (právo bytu, právo užívání jinou osobou atd.) a zdali dražbou tato práva zanikají, či nikoli.

Na dražený byt nebo dům byste měli mít možnost se jít podívat. Podle zákona 206 z roku 2000 musí být před zahájením dražby umožněna účastníkům dražby v termínu uvedeném v dražební vyhlášce prohlídka předmětu dražby.

Nákup v dražbě si však dobře rozmyslete, taková koupě se vám nemusí vždy vyplatit. „Může se stát, že koupě nemovitosti v dražbě pod vidinou laciného nákupu, povede nakonec k tomu, že se účast na dražbě nevyplatí. Nicméně to bývá vždy jen z důvodů chyb, zbrklosti a nevědomosti zájemce, kdy přehlédne, že se draží spoluvlastnický podíl místo celé nemovitosti, v dražební vyhlášce přehlédne uvedení závad, které budou nemovitost zatěžovat i nadále a tak podobně,“ vysvětluje Tomáš Vrána.

Na dražbu si vezměte dost peněz

Problém dražení nemovitosti je ten, že svůj nákup budete muset zaplatit co nejdřív. Pokud chcete využít na financování nemovitosti v dražbě hypotéku nebo jiný úvěr, zkuste se domluvit s bankou. Před dražbou musí kupující složit tzv. dražební jistotu, jejíž výše je stanovena dražební vyhláškou. V případě, že dražbu pak vyhraje, musí doplatit nejvyšší podání. Po dohodě s bankou lze tuto částku hradit pomocí hypotečního úvěru.

„Exekutor v usnesení o udělení příklepu vydražiteli stanoví lhůtu k doplacení nejvyššího podání, která nesmí být delší než dva měsíce od právní moci usnesení o příklepu. Není-li podáno odvolání, pak uplynutím patnáctidenní lhůty od doručení nabývá usnesení o příklepu právní moci a vydražiteli začíná běžet povinnost doplatit nejvyšší podání. U našeho úřadu vychází lhůta k doplacení nejvyššího podání v průměru na šest týdnů po dražbě. Při nedodržení lhůty je možno ji prodloužit až o dalších 30 dnů,“ doplňuje Tomáš Vrána.

-Monika Hrušová | Více na Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články