Čína, jako největší výrobce klasických žárovek zakáže jejich prodej

- Energie autor: Redakce NašePeníze.cz

Čína od října roku 2012 zastaví dovoz a prodej některých druhů klasických žárovek.

Od 1. října příštího roku se do Číny přestanou dovážet a z čínských obchodů zmizí více než 100-wattové žárovky, Foto:SXC

Od 1. října příštího roku se do Číny přestanou dovážet a z čínských obchodů zmizí více než 100-wattové žárovky, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Státní plánovací komise zveřejnila záměr o postupném vyřazování klasických žárovek z provozu, které se bude realizovat v pěti letech. Místo klasických žárovek bude Čína podporovat používání ekonomičtějších zdrojů světla jako například nízkoemisních diod (tzv. LED).

Od 1. října příštího roku se do Číny přestanou dovážet a z čínských obchodů zmizí více než 100-wattové žárovky. Zákaz prodeje žárovek nad 15 wattů pak vstoupí v platnost na podzim roku 2016.

Čína je největším výrobcem klasických i úsporných žárovek na světě. Nejnovější opatření plánovací komise je součástí úsilí o úsporu elektrické energie, zvýšené využíváním jejích obnovitelných zařízení, které se v zemi budují rychlým tempem.

Podle listu Securities Times byl loni podíl Číny na světové produkci svítidel LED 85procentní, zatímco v roce 1996 dosahoval jen 20 procent.

-Tomáš Králícek | MED

Tagy: Čína energie žárovky klasické úsporné