Čínská bublina na obzoru? Souhrn dění z českého i zahraničního akciového trhu

20. 11. 2009 – 17:40 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Čínská bublina na obzoru? Souhrn dění z českého i zahraničního akciového trhu
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Situace na českém akciovém trhu nedoznala uplynulý týden zásadnějších změn. Výrazněji posílily například akcie společnosti Orco (+7,7 %, 210,20 Kč) nebo Microsoft (4,6 %, 507 Kč). Nedařilo se naopak titulům Erste Bank (-4,5 %, 758,60 Kč) a Volkswagen (-4,7 %, 2 490 Kč). Dění je aktuálně zajímavé především v zahraničí.


Situace na světovém trhu

Budeme-li sledovat nynější situaci na kapitálovém trhu s mírným nadhledem, nemůže nám uniknout razantní změna situace. Zejména se jedná o celkové uklidnění paniky a návrat investorů k rizikovějším aktivům. Mezi problémy, které trápí ekonomiky nevíce, patří vysoká nezaměstnanost a obrovské zadlužení mnohých států.

Minulou finanční krizi způsobila bublina a nereálné očekávání na hypotečním trhu. Důležité ale bude, co způsobí bublinu příští?! V tomto kontextu se mnozí baví o situaci v Číně, respektive o její měnové politice a umělém podhodnocení jüanu. Čína se ve své snaze stát se světovou ekonomickou velmocí uchýlila k nestandardním praktikám a svou proexportně zaměřenou ekonomiku podporuje neustálým nakupováním aktiv v dolarech, a to v obrovských objemech. Čím víc čínská ekonomika roste, tím víc musí tamní vláda nakupovat dolarů, aby udržela fixní měnu, a tím se rovněž stává na dolaru závislejší. Tato taktika Číně několik posledních let dobře vycházela a pomohla jí i ke zmíněnému růstu. Na druhé straně levné čínské zboží drtí ekonomiku USA, která je nucena zavádět různá ochranářská opatření ve prospěch amerického zboží. Situace je bezesporu jedním z hlavních témat návštěvy prezidenta Baraka Obamy v Číně.

Bohužel pro Čínu má vše na světě tendenci vracet se do rovnovážného stavu a současná politika nulových úrokových sazeb není pro silně rostoucí čínskou ekonomiku zrovna pozitivní. Právě závislost na dolaru v podstatě znamená, že úrokové sazby v USA ovlivňují rovněž Čínu. Nedá se očekávat, že by v USA v brzké době sazby výrazně rostly, a rovněž se nedá očekávat, že by nyní komunistická vláda nějak razantně nechala jüan posílit. Ve střednědobém horizontu to však pravděpodobně bude muset udělat a to bude znamenat konec levných čínských výrobků. V opačném případě hrozí přehřátí ekonomiky a vysoká inflace. Jak bude pro světovou ekonomiku tato rána veliká, lze těžko předjímat.

Český akciový trh

Na tuzemském akciovém trhu se o rozruch postaralo Orco, když ohlásilo výsledky hospodaření za třetí kvartál 2009. Orco ohlásilo čistou ztrátu ve výši 1,4 mil. EUR a oznámilo, že jeho hospodaření je v současné době blízko stabilizaci. Obecně se očekávala ztráta ještě mnohem vyšší, proto akcie v pátek reagovaly prudkým růstem až k 216 Kč. Během dne pak růst mírně korigovaly, přesto týden uzavřely se ziskem 7,7 % na hodnotě 210,20 Kč.

V týdnu byl rovněž dokončen úpis akcií Erste Bank, která vydala 60 mil. kusů nových akcií a zvýšila tak jejich celkové množství na téměř 378 mil. kusů. Akcie byly upsány za 29 EUR / kus a společnost tak mohla zvýšit základní kapitál na 755,85 mil. EUR. Tímto krokem zlepšila banka svou kapitálovou přiměřenost. Laicky řečeno to znamená, že je nyní banka finančně stabilnější. Bohužel pro stávající akcionáře, kteří nové akcie nekoupili, to znamená naředění jejich majetkového podílu ve společnosti. Na burze RM-SYSTÉM titul v pátek uzavřel na hodnotě 758,60 Kč.

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,340 23,520
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články