Cizinci bez práce mohou od pondělka žádat o letenky domů

13. 2. 2009 – 17:34 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Cizinci bez práce mohou od pondělka žádat o letenky domů
Foto: sxc.hu | zdroj: NašePeníze.cz

Dne 9. února 2009 vláda České republiky schválila realizaci Projektu dobrovolných návratů. Cílem projektu je poskytnout pomoc cizincům, kteří se vinou současné ekonomické situace ocitli bez pracovního uplatnění, chtějí zpět do vlasti a nejsou si schopni tuto cestu sami uhradit.

Využití projektu dobrovolných návratů cizincům mimo jiné zaručí, že nebudou mít žádný negativní záznam v evidenci a v případě změny ekonomické situace se budou moci zpět do České republiky vrátit. Stejně tak nebude cizincům, kteří využijí této nabídky, zamezen do budoucna vstup do ostatních zemí schengenského prostoru.

- V prvním čtvrtletí tohoto roku se ocitne bez práce až dvanáct tisíc zahraničních pracovníků
- Zasáhla vás krize? Přišli jste o práci? Přečtěte si tipy jak dál

Těm, kteří splní podmínky projektu, Česká republika vedle zajištění letu, zaplacení letenky, předodjezdové a tranzitní asistence nabízí i příspěvek 500 EUR na pokrytí nákladů spojených s předčasným odjezdem z České republiky.

Cizinec, který projeví zájem o zařazení do projektu, bude muset splnit několik podmínek. Musí jít o cizince z tzv. třetí země, projekt se tudíž netýká občanů Evropské unie. Předpokladem zároveň je, že cizinec pobývá v České republice legálně, a to za účelem pobytu zaměstnání, podnikání, případně účast v právnické osobě. Do projektu mohou být zařazeni i rodinní příslušníci těchto osob. Podmínkou účasti v projektu je pak i nemožnost pokrýt náklady na cestu zpět z vlastních prostředků, případně za asistence třetí osoby.

Žádosti ministerstvo vnitra začne přijímat v pondělí 16. února 2009 a bude ukončeno po dosažení počtu 2 000 osob, které se do projektu přihlásí, případně nejpozději do 8 měsíců od zahájení.

Kurzy

Kurzovní lístek: 1.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,420
USD 22,210 22,390
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články