ČNB: Český finanční sektor je na zátěžové situace dobře připraven

18. 6. 2010 – 10:37 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČNB: Český finanční sektor je na zátěžové situace dobře připraven
Rizika pro finanční stabilitu ovšem zůstávají zvýšená a silná, Foto: Google | zdroj: NašePeníze.cz

Český finanční sektor je na zátěžové situace dobře připraven a dostatečně kapitálově vybaven. Uvedla to v pátek Česká národní banka (ČNB).

Závěry zprávy České národní banky o finanční stabilitě jsou pozitivní. "Zátěžové testy, citlivostní simulace a další analýzy ukazují, že český finanční sektor je na zátěžové situace dopře připraven a dostatečně kapitálově vybaven.

Vzhledem k četnosti a charakteru rizik však nelze podceňovat možné dopady horšího než očekávaného vývoje," uvedla centrální banka.

Hlavním rizikem je podle ČNB pro příští dva roky obnovení recese u největších obchodních partnerů ČR a následné zpomalení domácí ekonomické aktivity. "Druhým klíčovým rizikem je zhoršující se fiskální vývoj v mnoha zemích včetně ČR - aktuální hrozbou je zejména přenos obav ohledně schopnosti financovat vládní dluh v kriticky zadlužených zemích na další země, jejichž veřejné finance vykazují rovněž dílčí znaky potenciální neudržitelnosti," dodala centrální banka.

„Ani v jednom zátěžovém scénáři se žádný sektor jako celek nedostává pod kritické hodnoty příslušných kapitálových ukazatelů solvence. Nelze však podceňovat možný dopad horšího než očekávaného vývoje v ekonomice,“ uvedla ČNB ve své Zprávě o finanční stabilitě 2009/2010.

„Stabilita českého finančního systému je dobrá a je potěšující, jak se finanční instituce vyrovnávají s krizí. Náročné a komplexní testy nás utvrzují v tom, že ani výrazně nepříznivé podmínky by stabilitu finančního sektoru neměly ohrozit,“ uvedl odcházející guvernér České národní banky Zdeněk Tůma.

Základem vysoké odolnosti českého finančního systému je podle ČNB skutečnost, že finanční instituce vstoupily do období recese s příznivou výchozí situací a v jejím průběhu byly schopny vytvářet kapitálový polštář. Silná pozice bankovního sektoru je podepřena nejen solidní rentabilitou, ale také dobrou bilanční likviditou, vysokým poměrem vkladů na úvěrech, nízkým podílem úvěrů v cizích měnách, nezávislostí na vnějším financování a zejména dostatečnou kapitálovou přiměřeností.

Rizika pro finanční stabilitu ovšem zůstávají zvýšená a silná. Hlavním rizikovým scénářem pro českou ekonomiku a tím i finanční sektor v následujících dvou letech je obnovení recese u jejích největších obchodních partnerů a následné zpomalení domácí ekonomické aktivity. „Ekonomické oživení probíhající od poloviny roku 2009 je totiž křehké, neboť vychází nejen z obnovené důvěry privátního sektoru, ale i z razantních podpůrných kroků hospodářských politik,“ uvedla ČNB.

-Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,350
USD 21,950 22,130
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články