ČNB ponechala úrokové sazby beze změn

25. 6. 2009 – 14:15 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČNB ponechala úrokové sazby beze změn
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

ČNB dnes, po předchozím snížení, rozhodla o ponechání základních sazeb na stejné úrovni. Základní 2T repo sazba tak zůstala na 1,5% diskontní sazba na 0,5% a lombardní sazba na 2,5%.


Bankovní rada svým rozhodnutím mírně překvapila, většina trhu předpokládala ponechání sazeb na hodnotě 1,5%. Při rozhodování o úrokových sazbách si bankovní rada ponechala čas před dalším uvolněním měnové politiky, které nejspíš přijde na srpnovém zasedání.

- ČNB: Nemáme důvod dál snižovat sazby

Faktory hovořící pro další snížení sazeb, které jsou už teď nejnižší v historii samostatné ČR, stále přetrvávají. Hlavními důvody jsou snižující se inflační tlaky, posilující česká koruna, stoupajíc nezaměstnanost a stále vysoké tržní úrokové sazby.

\"Očekáváme, že inflace se v následujících měsících přiblíží nulové hodnotě, což dává ČNB značný prostor pro další pokles sazeb. I přesto, že vliv měnové politiky na úvěrové trhy je omezený, úrokové sazby úvěrů neklesají tak razantně jak je snižuje ČNB, tak další snížení sazeb může přispět uvolnění úvěrů. Očekáváme, že na srpnovém zasedání bankovní
rada rozhodne o poklesu sazeb o 0,25%.\" komentoval rozhodnutí ČNB Analytik FIO, Josef Novotný.

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,310 24,450
USD 22,340 22,520
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články