ČNB snížila úrokové sazby na historické minimum

6. 8. 2009 – 14:57 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČNB snížila úrokové sazby na historické minimum
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

ČNB dnes, po předchozím ponecháním úrokových sazeb, rozhodla o snížení sazeb o 25 bazických bodů. Základní 2T repo sazba tak poklesla na 1,25%, diskontní sazba na 0,25% a lombardní sazba na 2,25%. Snížení sazeb bylo v souladu s naším očekáváním a předčilo těsnou většinu trhu, který očekával ponechání sazeb na 1,5%.


Na dnešním zasedání se Česká národní banka (ČNB) přiklonila k dalšímu a pravděpodobně poslednímu uvolnění měnové politiky.

Bankovní rada svým rozhodnutím, snížení o 0,25%, dostala sazby na historické minimum, takto nízké sazby ještě historii ČR nikdy nebyly.

- Singer z ČNB vidí prostor k debatě o snížení sazeb
- Hypotéky v červnu zdražily! Co nabízí banky?
- Červen 2009: ČNB: Nemáme důvod dál snižovat sazby

\"Hlavními důvody, které bankovní radu přesvědčily k poklesu sazeb jsou především stále velmi špatná data, která přicházejí z reálné ekonomiky, v posledních týdnech posilující česká měna, snižující se inflační tlaky (očekáváme, že inflace za červenec meziročně poklesla na 0,6 %) a vysoké tržní úrokové sazby.\" Uvedl ke snížení sazeb Josef Novotný, analytik FIO.

Novotný také dodal: \"Podle našich odhadů si na své dno ekonomika ČR sáhla na konci druhého čtvrtletí a i přes očekávaný nárůst míry nezaměstnanosti je cyklus uvolňování měnové politiky u konce. Je pravděpodobné, že v nejbližších měsících nedojde k žádné změně úrokových sazeb ze strany ČNB. Sazby by se měly podle našich odhadů začít zvyšovat až na konci prvního čtvrtletí příštího roku.\"

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,630 24,730
USD 23,050 23,230
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články