Co smysluplného s penězi ze stavebního spoření?

15. 9. 2015 – 15:29 | Stavební spoření | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Co smysluplného s penězi ze stavebního spoření?
Naspořené prostředky ve stavebním spoření po šesti letech spoření dosahují většinou kolem 150 tisíc korun, počítáme-li s pravidelným ročním vkladem 20 tisíc korun, státní podporou 2 tisíce korun ročně a úrokovou sazbou, která se ještě do nedávna pohyboval | zdroj: NašePeníze.cz

Vypověděla vám stavební spořitelna stavební spoření nebo vám skončila šestiletá vázací doba? Peníze právě teď nepotřebujete, tak co si s nimi počít? Nejprve si rozmyslete, kdy budete tyto finanční prostředky potřebovat a jaké riziko jste ochotni přijmout. Zašít peníze do matrace není zrovna nejlepším řešením.

Naspořené prostředky po šesti letech spoření dosahují většinou kolem 150 tisíc korun, počítáme-li s pravidelným ročním vkladem 20 tisíc korun, státní podporou 2 tisíce korun ročně a úrokovou sazbou, která se ještě do nedávna pohybovala kolem dvou procent. Do konečné částky musíme ještě zahrnout patnáctiprocentní daň a poplatky, které si stavební spořitelny účtují, tedy při uzavření smlouvy nejčastěji 1 procento z cílové částky a roční poplatky kolem 300 korun. U starších smluv se mohla celková naspořená částka vyšplhat až na 250 tisíc korun vzhledem k delšímu trvání smluv a vyšším úrokovým sazbám z vkladů.

Nejdříve musíte zvážit, kdy tyto prostředky budete chtít využít. Další rozhodnutí se týká rizika. Většina lidí, kteří investují do stavebního spoření, se řadí ke konzervativním investorům, kteří neradi podstupují riziko. Peníze uložené na stavebním spoření jsou vzhledem k pojištění vkladů (stejně tak jako u banky) v bezpečí. Na druhou stranu můžete patřit k drobným investorům, kteří chtěli vyčerpat státní příspěvek, a bez státního příspěvku se nebojíte pustit se do nějakého toho rizika. Ať už tak či onak, možností kam investovat je několik.

Nemáte čas a nejste ochotni přijmout riziko

Pokud víte, že peníze ze stavebního spoření využijete za několik týdnů či měsíců a nechcete podstupovat žádné riziko, nejjednodušším řešením je uložit peníze na spořící účet, který většina bank poskytuje k běžnému účtu. Peníze máte kdykoliv k dispozici a jsou oproti běžným účtům úročeny i více než 1,5 procenty ročně. Při uložení až 300 tisíc korun nabízí v současné době nejvýhodnější úrok Sberbank (1,63 procenta).

Peníze si můžete bezpečně uložit i na termínované vklady. Výše úroku se odvíjí od délky uložení vkladu. Své úspory si můžete uložit na šest měsíců i na několik let. Například v případě vkladu ve výši 150 tisíc korun na tři roky získáte nejvyšší úrok u ANO spořitelního družstva (3,5 procenta), při vkladu na sedm let získáte úrok 4,3 procenta, aby klient mohl výhodného úročení vkladů využít, musí vložit 10 procent částky jako členský vklad, čímž získá také právo na podíl na zisku.  Za předčasný výběr si spořitelní družstvo naúčtuje poplatek 5 procent z vkladu. Dobře si proto rozmyslete, jak dlouho peníze nevyužijete.

Vkladní knížky patří k nejstarší formě spoření v České republice. S příchodem dalších spořících produktů se vkladní knížky postupně dostali do pozadí. Fyzickou podobu knížek ocení zejména prarodiče, kterým elektronická forma bankovnictví nepřirostla k srdci. V současné době nabízí například Poštovní spořitelna úrok  1,5 procenta u vkladní knížky pro děti od narození do 17 let. Výběr je ale možný pouze při dosažení 18 let věku dítěte, navíc je zaúčtována úroková prémie. Založíte-li účet dítěti v 17 letech, máte vklad vázán na jeden rok.

Bez rizika na delší dobu

Stavební spořitelny se snaží přesvědčit klienty o uzavření tzv. následné smlouvy, tedy další smlouvy o stavebním spoření. Je potřeba myslet ovšem na to, že své peníze máme vázané na šest let a zhodnocení již rozhodně není, co bývalo.

Starší smlouvy stavebního spoření poskytovaly jejich majitelům výnosy 4 a více procent. Ještě před několika lety se úrokové sazby stavebního spoření pohybovaly kolem dvou procent. V současné době se nám o takovém zhodnocení stavebního spoření může jenom zdát. Stavební spořitelny většinou nabízejí úrokovou sazbu z vkladů jedno procento, se započtením státní podpory maximálně 2 tisíce korun a odečtení poplatků a daně se musíme spokojit se zhodnocením pouze kolem tří procent. Vyššího zhodnocení u stavebního spoření můžete dosáhnout pravidelným spořením a spořením po dobu delší než šest let.  

Další možností investice jsou podílové fondy, kterých existuje celá řada a dají se přirovnat k termínovaným vkladům. Jejich hlavní výhodou je diverzifikace, nebo-li rozložení rizika. Pro investice na jeden či dva roky a konzervativním přístupu investora jsou vhodné fondy peněžního trhu,  k investicím nejméně na tři až tři a půl roku lze využít fondů zajištěných, u kterých se ale vysokých výnosů rozhodně nedočkáte. V loňském roce se výnos fondů peněžního trhu pohyboval v průměru pouze kolem nuly. Vyšší výnos vykoupený vyšším rizikem zajistily v loňském roce například fondy akciové (téměř pět procent) a dluhopisové (více než čtyři procenta). Podílové fondy s sebou navíc nesou řadu poplatků, a to ať už jde o poplatky vstupní, za správu a někdy i výstupní. I když podílové fondy vynášely v minulosti, neznamená to ovšem, že budou vynášet i v budoucnosti.

Úspory lze vložit i na doplňkové penzijní spoření (dříve penzijní připojištění). Zhodnocení transformovaných fondů dosáhlo v loňském roce od 0,72 do 1,7 procenta. Nejvyšší výnos připsala svým klientům Penzijní společnost České pojišťovny. Již téměř tři roky penzijní společnosti nabízejí dynamičtější varianty investic ke stávajícím vkladům, které drobným investorům v dlouhodobém horizontu poskytují mnohem vyšší výnosy. Nejvyšší výnos přinesl Globální akciový účastnický fond Conseq (14,46 procenta). Málokdo ovšem vloží na penzijní připojištění 150 tisíc korun naráz, i když je to teoreticky možné. Obvyklejší je pravidelné investování. 

-Jana Zámečníková | Více na Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,630 24,750
USD 22,820 23,000
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články