Co za vás proplácí zdravotní pojišťovna? Jak si zajistit přehled?

22. 3. 2013 – 15:40 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Co za vás proplácí zdravotní pojišťovna? Jak si zajistit přehled?
K vyplnění žádosti nejsou potřeba žádné speciální údaje. V žádance stačí vypsat jen jméno a příjmení, číslo pojištěnce a také adresu trvalého bydliště. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Chcete si nechat zaslat výpis ze zdravotní dokumentace? Poradíme vám. Na vyžádání pojištěnce musí zdravotní pojišťovna písemně poskytnout jedenkrát ročně údaje o hrazených službách uhrazených za něj v období posledních dvanáct měsíců. Vyplnit stačí jen žádanku.

Tu lze stáhnout buď z internetu na stránkách Všeobecné zdravotní pojišťovny, nebo vám ji vydají přímo na pobočce. Přehled lze zaslat i prostřednictvím elektronické komunikace, tzv. Portálu VZP. "Jelikož se jedná o velmi citlivé údaje, mohou tuto službu využít pouze klienti, kteří s VZP ČR uzavřeli příslušný smluvní vztah. Více informací dostanete na přepážkách nebo na naší webové adrese," uvedl mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

K vyplnění nejsou potřeba žádné speciální údaje. V žádance stačí vypsat jen jméno a příjmení, číslo pojištěnce a také adresu trvalého bydliště.

Požádat můžete jen o svůj vlastní přehled nebo o vystavení přehledu za své nezletilé dítě. Na zemřelou osobu vystavit přehled nelze.

Výpis se pak do ruky pojištěnce může dostat dvěma způsoby. Buď jej pojišťovna pošle zdarma poštou, nebo si ho člověk může osobně vyzvednout na pobočce. Vyzvednout výpis někoho jiného lze pouze s ověřenou plnou moc

Není všechno v pořádku?

"Na každý klientův podnět VZP neprodleně reaguje. Pokud nám tedy klient oznámí, že podle něj nesouhlasí péče, která na něj byla vykázána se skutečností, zabývá se tím Odbor revize a kontroly zdravotní péče VZP," říká mluvčí.

K soudu jde lékař naprosto výjimečně

"Samozřejmě záleží na tom, o jaké pochybení a v jakém rozsahu jde. Obecně je možno říci, že pokud se prokáže, že lékař vykázal něco, co neprovedl, přijde o takto získané peníze. V nejkrajnějších případech může VZP sáhnout k vypovězení smlouvy, případně se obrátit na policii. Podaná trestní oznámení jsou ale naprosto výjimečná.

František Bůžek | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články