Co zdraží příští rok díky vyššímu DPH?

3. 8. 2011 – 21:41 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Co zdraží příští rok díky vyššímu DPH?
Nájem, ceny elektřiny, ale i další výrobky a zboží od roku 2012 zdraží, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Nový rok nejspíš přinese další zatížení rodinných rozpočtů, mimo růstu nájemného a elektřiny české domácnosti pocítí i změnu daně z přidané hodnoty (DPH). Ve středu to sdělili oslovení analytici.

Jak uvedl ke zdražování na přelomu roku analytik ČSOB Petr Dufek, tentokrát to nebude jen otázka nájemného a energií, protože do hry nejspíše vstoupí i změna DPH. Zvýšení dolní sazby DPH podle něj bude znamenat vyšší výdaje na potraviny, léky, čtivo atd., a to v rozsahu zhruba 100 korun na osobu a měsíc.

"Když vezmeme v úvahu, že inflace poté vystřelí nad tři procenta, tak asi nelze počítat s reálným zlepšením finanční situace domácností. Růst mezd zůstává umírněný, a tak reálné výdělky budou v lepším případě stagnovat," uvedl Dufek.

Jak dále sdělil, pro ekonomiku bude rychlejší růst cen znamenat zpomalení růstu spotřeby domácností a potažmo i ekonomického růstu. "Růst HDP by byl poté jen o něco málo vyšší než v roce letošním. Rizikem ovšem zůstává vývoj zahraniční poptávky, která v poslední době na optimismu příliš nepřidává," doplnil Dufek.

"Příští rok by neměl být nijak výjimečný ve výčtu položek, které se stanou pro spotřebitele dražší. Nahoru půjde nejen cena elektřiny, ale také dalších energií, možná s výjimkou plynu," sdělil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

O pravděpodobném zdražení elektřiny o pět až sedm procent v příštím roce informovala ve středu Mladá fronta Dnes.

Sobíšek dále očekává mírné zdražení vody, nájemného a veřejné dopravy. "Velmi pravděpodobně přijde zvýšení cen dálničních známek a některých administrativních poplatků. Vyšší DPH zdraží potraviny a léky," dodal.

Podle něj je však otázkou, zda se do cen spotřebního zboží promítnou vyšší světové ceny komodit a dražší dovoz z Číny. "Tento poslední faktor by podle mého názoru inflaci podstatně ovlivnit nemusel, aspoň ne od začátku roku. I tak musíme počítat s meziročním růstem cen kolem tří procent," nastínil analytik.

"Očekáváme, že v příštím roce poroste především DPH, kdy dopad do inflace bude do 1,1 procentního bodu. Poklesnou však marže, takže reálný dopad bude menší," konstatoval analytik Komerční banky Jiří Škop.

"Také očekáváme další růst cen nájemného, a to přes deset procent. Porostou i ceny elektřiny, měl by pokračovat i růst cen plynu, tepla, vodného a stočného či dálničních známek a cigaret. Obecně řečeno, zdražování bude mít negativní dopad na domácnosti, které si budou moci pořídit méně zboží či služeb. Nicméně pro příští rok by podle nás měl akcelerovat růst mezd, což by mělo vyšší ceny kompenzovat," dodal Škop.

-Libor Popela | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články