Inflace – září

Inflace v září zpomalila na 2,3 % r/r (2,5 % v srpnu), což bylo pod očekáváním (2,5 %). Vůči srpnu se spotřebitelské ceny snížily o 0,3 % m/m. Zářijové zpomalení inflace má 2 klíčové položky – pokles cen dovolených (-22 % m/m) a slevy pro seniory ve veřejné dopravě.

S koncem letní sezóny poklesly cen dovolených (-22 % m/m), ovšem letošní pokles byl nečekaně hluboký. Částečně jde o kompenzaci vlivu z července, kdy naopak ceny dovolených zaznamenaly dvojnásobný růst, než je dlouhodobý průměr. Druhým vlivem bylo zavedení celostátního zlevněného jízdného v autobusové a železniční dopravě pro seniory, který podle odhadu ČSÚ snížil inflaci asi o 0,1 procentního bodu. Vedle těchto 2 položek se celkový inflační obrázek nezměnil a řada dalších položek vykázala drobný růst cen, který kompenzoval pokles u zmíněných 2 položek. V září vzrostly ceny potravin (0,9 % m/m) a alkoholických nápojů (0,8 %). Se začátkem školního roku tradičně došlo k nárůstu cen v položce vzdělávání (2,0 % m/m). Sezónně se zvýšily ceny obuvi a oděvů (1,7 % m/m).

Celkově se inflační obrázek příliš nemění a do konce roku by inflace měla kolísat kolem současných úrovních. Pro ČNB výsledky nepřináší zásadní impulz a nadále očekáváme, že do konce roku dojde ještě k jednomu zvýšení úrokových sazeb (listopad).

 

Koruna v reakci na slabší výsledky inflace oslabila asi o 5 haléřů na 25,82 CZK/EUR. Peněžní i dluhopisové trhy zůstaly beze změny.

 

Zdroj: Atlantik FT